La Liceul Forestier din Curtea de Argeş se fac pregătiri pentru plecarea în Spania

Zilele trecute, prof. dr. Andrei Grigorescu, omul care, pe baza proiectului "Mobilitate transnaţională pentru formarea profesională a tinerilor lucrători în lemn" din cadrul Programului Erasmus +, Acţiunea KAI, mobilităţi VET, derulat prin Agenţia Naţională pentru programe comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale din cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale, a obţinut o finanţare europeană pentru instruirea unui grup de 20 elevi români în Spania, a organizat o întâlnire cu părinţii acestora la liceu. Scopul reuniunii a fost acela de a prezenta şi a semna documentele necesare deplasării în Peninsula Iberică. Profesorii însoţitori - Andrei Grigorescu şi Aluniţa Munteanu - care anterior au selectat elevii, acţiune despre care v-am informat la timpul potrivit, au prezentat părinţilor şi diriginţilor celor care vor pleca nu numai documentele de semnat, dar şi amănunte privitoare la programul de o lună de zile, care se va derula cu precădere la Granada, localitate cu destinaţie de bază.

 

Finanţare de 60.000 euro

Documentele prezentate, inclusiv spre semnat, au fost următoarele: regulamentul privind derularea stagiului de formare profesională; contractul financiar pentru obţinerea Europass, bugetul proiectului, programele zilnice de pregătire, dar şi cele de relaxare de la sfârşit de săptămână. Finanţarea totală este de 60.000 euro, din care 7.000 au fost alocate pentru cheltuieli organizaţionale, 7.200 pentru transportul delegaţiei în Spania şi retur, iar restul pentru subzistenţă (cazare, masă, transport spre şi de la punctul de instruire/lucru), dar şi pentru excursiile de week-end, planificate deja de comun acord cu tinerii. "Vom avea asigurate prânzul şi cina, dar nu şi micul dejun, cu care trebuie să ne descurcăm, la fel ca şi cu mesele din week-end. Conform planificării pe care am făcut-o, fiecăruia ar trebui să-i revină ca bani de buzunar până la 300 euro. Totul depinde de momentul în care vom primi restul de bani, dar oricum le vom asigura, pentru început, 150 euro", ne-a declarat prof. Andrei Grigorescu.

 

O lună la capătul Europei continentale

Plecarea spre vestul continentului se va petrece duminica viitoare, în ziua de 8 martie. Îmbarcarea în autobuz se va face la Liceul Tehnologic Forestier în jurul orei 10.00, iar de la Aeroportul Internaţional Otopeni, avionul spre Malaga va decola în jurul orei 13.30. După aterizarea în oraşul spaniol, un microbuz îi va prelua pe români şi îi va duce la Granada. Cazarea a fost stabilită la hotel, într-un cartier rezidenţial, în camere de 3-5 locuri, dotate cu aragaz, frigider, cafetiere, cuptoare cu microunde, maşini de spălat şi cu toate utilităţile necesare şi indispensabile vieţii civilizate. În fiecare săptămână sunt prevăzute câte 5 zile de lucru a câte 6 ore, deci vor fi un total de 120 ore de instruire la punctul de lucru, unde elevii români vor putea interacţiona cu colegi spanioli şi, eventual, vor deprinde elemente de bază ale limbii lui Cervantes. Programul este astfel întocmit încât să pună accent pe instruirea practică pentru atingerea standardului de pregătire profesională vizat în domeniul fabricării produselor din lemn, care să le permită elevilor noştri obţinerea certificatelor de lucru pe baza cărora vor putea să se angajeze apoi în Uniunea Europeană ca lucrători calificaţi. "Pe lângă activităţile practice în cadrul cărora vor lucra efectiv la maşini pentru executarea reperelor de mobilier, elevii noştri vor căpăta şi abilităţi de întocmire a fişelor de lucru şi a folosirii programelor de calculator. Pentru fiecare dintre ei se vor întocmi fişe personale, care vor include evaluările săptămânale, ce vor conta în cele finale, pentru certificarea Europass", a spus prof. Grigorescu.

 

Contact cu cultura spaniolă

Tinerii argeşeni au optat pentru raiduri culturale la sfârşiturile de săptămână, astfel că au stabilit cu profesorii lor excursii extrem de interesante prin zone de-a dreptul fascinante. Cum transportul zilnic de la hotel la punctul de lucru şi înapoi este asigurat de gazde, românii au decis să-şi păstreze mare parte din banii de buzunar pentru excursiile în cursul cărora vor să-şi lărgească orizontul cultural. Cele mai importante dintre zonele vizate sunt oraşele Sevilla, Malaga şi Cordoba, care le vor permite să ia contact cu arhitectura maură, cu muzica tradiţională şi cu dansurile flamenco. Aceştia ţin să nu rateze posibilitatea de a vizita Gibraltarul, pentru a vedea de pe stânca vestită în toată lumea, dacă vor avea noroc de o zi senină, dincolo de strâmtoare, misteriosul continent al Africii.

"Ne-am pregătit să facem o bună impresie în Spania, unde ţinem să ne prezentăm altfel decât nişte rude sărace din estul sălbatic al continentului - cum am mai auzit că ni se spune pe ici sau pe colo. Echipamentul de lucru cu sigla liceului pe partea stângă a pieptului, dar şi şăpcuţele sau caietele de practică făcute la tipografia ARGEŞ EXPRES au impresionat şi pe cei mai exigenţi dintre părinţi, astfel că suntem convinşi că nu vor trece neobservate nici la Granada.

 

"Vom reveni acasă în 7 aprilie"

Acesta a fost anunţul făcut de conducătorul delegaţiei noastre, prof. Andrei Grigorescu. Avionul care va decola de la Malaga va ateriza la Otopeni în jurul orei 15.30. Iată lista - în ordine alfabetică - a celor ce vor fi aşteptaţi de cei dragi să revină din expediţia spaniolă cu certificatele Europass, cu noi experienţe şi cu prieteni la celălalt capăt al Europei: Mariana Carmen V. Arion, Alexandru Florin N. Baciu, Mihai Octavian I. Barbu, Narcis Gabriel A. Bodoc, Ştefan D. Bolnavu, Andrei P. Cojocaru, Ionuţ Alexandru I. Constantinescu, Florian Marian M. Davida, Amalia F. Dincuţă, Marian Gheorghe Gh. Dobrin, Nicoleta Georgiana N. Ducu, Florian Alexandru D. Dvornic, Genel Adrian Gh. Iancu, Alin Nicolae F. Ionică, Ştefan Alexandru R. Niţu, Diana Ioana M. Pleşa, Andrei Ciprian I. Săvulescu, Gabriela Mariana I. Sinescu, Bogdan Ionuţ V. Stanciu şi Andrei Marian O. Şerban.

 

 

Pin It