Biserica din Văleni mai are nevoie de ajutorul bunilor creştini
Consilierul parohial Ion Gălbeoru, care este şi iniţiator al clădirii bisericii din acest sat al comunei Sălătrucu, proiect demarat cu câţiva ani buni în urmă, care s-a mişcat conform vremurilor pe care le trăim, ne-a vizitat ieri la redacţie pentru a aduce mulţumirile celor circa 160 enoriaşi ai lăcaşului de rugăciune clădit pe Valea Topologului către fraţii de credinţă creştin-ortodoxă care au sprijinit această realizare. Chestionat în ce stare se mai află biserica care a primit hramul Naşterea Maicii Domnului, a povestit că s-a săvârşit mai bine de jumătate din pictura interioară şi că ar mai fi ceva de lucru la finalizarea ei, ca şi a amvonului, precum şi la gardul împrejmuitor. Bucuria enoriaşilor ţine de faptul că ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, a dat dezlegare pentru oficierea slujbelor de către preotul paroh Viorel Neacşu încă din data de 8 septembrie 2014, când s-a prăznuit Sf. Maria Mică. Visul acestora este de săvârşire a picturii şi a tuturor celor trebuincioase până la sărbătorirea hramului din septembrie: "Singura problemă pe care o avem este aceea că posibilităţile noastre materiale sunt depăşite de costurile ce trebuie achitate. De aceea ne rugăm de fraţii noştri întru credinţă, care pot şi vor să ajute la săvârşirea acestei lucrări plăcute Domnului, să ia legătura cu Consiliul Parohial sau apelând numărul de telefon 0743910007".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
