Semnele vremii în credinţa populară
În perioada în care cei ce urmăresc senzaţionalul cu orice preţ scot la iveală previziunile Babei Vanga, bulgăroaica supranumită Nostradamus al Balcanilor, care a părăsit lumea noastră acum vreo două decenii şi care indica anul ce stă să se nască drept unul catastrofal pentru lume şi mai ales pentru Europa, noi apelăm la bunul simţ al ţăranilor din nordul Argeşului şi ne limităm la previziunile privind starea meteorologică, fundamentate pe observaţia mai multor generaţii de înaintaşi. Astfel, dacă în noaptea dintre ani este senin sticlă, cel care începe va fi unul cu roade bogate. În cazul în care în prima săptămână vor curge streşinile, în toamnă fructele vor fi viermănoase. Prezenţa ploii sau lapoviţei în ziua prăznuirii sărbătorii creştine a Bobotezei prevesteşte un an sărac. Moina în luna lui Ghenar (Ianuarie) anunţă o primăvară friguroasă şi lungă, tot aşa cum dacă va fi uscat şi ger, în luna februarie va ninge. Înroşirea bolţii cereşti spre răsărit e semn de an ploios, iar dacă se va face auzit tunetul în prima lună a anului, ar trebui să ne aşteptăm la pagube mari în semănături şi la boleşniţe în vite.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
