"Constantin Dobrescu" nu i-a uitat pe bătrânii de la Şuici nici anul acesta


Din dorinţa de a contribui la "O lume fără sărăcie", elevii din cadrul liceului, împreună cu dascălii, au desfăşurat o acţiune caritabilă ce face parte din proiectul devenit deja tradiţie, intitulat "Dăruind vei dobândi". După ce au reuşit să adune o sumă de folos din donaţiile colegilor şi ale cadrelor didactice, reprezentanţii din Consiliul Elevilor au cumpărat merinde şi au alcătuit mici pacheţele pentru bătrânii de la U.A.M.S. Şuici, cu scopul de a le oferi un strop de bucurie care să le încălzească Sărbătorile de Iarnă. Astfel, liceenii şi-au însuşit pentru o zi rolul spiriduşilor lui Moş Crăciun şi i-au vizitat cu entuziasm şi voioşie pe cei pe care neputinţa ce vine odată cu vârsta senectuţii i-a condamnat la singurătate şi înstrăinare. Bătrânii s-au bucurat ca nişte copii de darurile primite din partea acestor tineri binevoitori şi au ascultat colindele cântate de ei, amintindu-şi cu nostalgie de vremurile de odinioară.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
