Tradiţie şi cultură în spaţiul românesc la "Ferdinand I"

Elevii din cadrul liceului au desfăşurat zilele trecute un proiectul educaţional interjudeţean intitulat "Tradiţie şi cultură în spaţiul românesc", coordonat de directorul instituţiei, prof. Ana Răduţu şi de profesorii Mirela Sfetcu, Ionica Cîrstea şi Iuliana Moraru. Acţiunea s-a derulat în parteneriat cu Şcoala Gimnazială "Tudor Vladimirescu" din Drăgăşani, judeţul Vâlcea şi s-a numit "Crăciun prin ochi de copil", constând într-un concert de colinde şi o expoziţie cu lucrările de creaţie literară şi plastică realizate de elevii talentaţi de la "Ferdinand I" şi de la şcolile partenere. Serbarea de Crăciun s-a ţinut în cancelaria liceului şi a adus împreună în jurul bradului cadrele didactice şi elevi, care au interpretat colinde tradiţionale, atât româneşti, cât şi din repertoriul internaţional, sub îndrumarea profesorului de Religie Iuliana Moraru. În încheiere, directorul Ana Răduţu a felicitat grupul de colindători şi a urat tuturor "Sărbători pline de lumină şi de căldură!", răsplătindu-i cu nuci, portocale şi covrigi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
