Matematicienii de la "Mircea cel Bătrân", premianţi la "Dan Barbilian"
Zilele trecute a avut loc ediţia cu numărul XXX a Concursului judeţean de matematică "Dan Barbilian", ediţie jubiliară desfăşurată la Şcoala Gimnazială "Oprea Iorgulescu" din Câmpulung Muscel. Competiţia a fost organizată de I.Ş.J., cu sprijinul Primăriei, Consiliului Local şi al unor sponsori. Deja intrat în tradiţie, concursul se defăşoară între cei mai buni elevi de gimnaziu şi liceu, dar şi de clasa a IV-a, din municipiile Piteşti, Câmpulung, Mioveni şi Curtea de Argeş, În fiecare an, acesta se desfăşoară în luna decembrie şi este găzduit prin rotaţie de fiecare oraş, cu excepţia reşedinţei de judeţ, în care au loc două ediţii consecutive. La competiţie participă din fiecare oraş câte un grup format din de şapte elevi de la nivelul fiecărei clase, cu excepţia celui care reprezintă oraşul Piteşti, format din câte 14 elevi de la fiecare clasă. Se califică în concurs primii clasaţi la Olimpiadele de matematică - judeţeană şi locală - din anul şcolar precedent. Oraşul Curtea de Argeş a fost reprezentat de elevi de la gimnaziile "Carol I", "Regina Maria", "Mircea cel Bătrân", "Basarab I", "Armand Călinescu", precum şi de la Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă". Dintre ei, laureaţi au fost următorii elevi de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân": Alexia Taroiu, clasa a IV-a - premiul I; Dorian Ionescu, clasa a IV-a - premiul II; George Alexandru Bratu, clasa a IV-a şi Ioana Alexandra Bratu, clasa a VI-a - menţiuni; Sebastian Mihail Badea, clasa a VIII-a - premiul III. Elevii au fost îndrumaţi de prof. Maria Mihaela Mărtoiu, prof. Adriana Niţă şi prof. Nicolae Niţă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
