Ne jucăm şi învăţăm!
Luni seara, la Secţia pentru copii din cadrul Bibliotecii Municipale a avut loc o activitate organizată de membrii Asociaţiei GHEPart cu elevii din clasa a II-a A de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân", coordonaţi de prof. înv. Aurelia Cîrstea. Micuţii au citit şi au inventat poveşti, au fost introduşi în lumea magică a alfabetului şi a cuvintelor care să denumească obiecte ce încap în ghetuţe, au rezolvat jocuri de puzzle şi s-au întrecut în imaginaţie pentru a da răspunsuri la întrebările pregătite de organizatori. Cu alte cuvinte, s-au distrat învăţând lucruri noi şi interesante! Managerul Bibliotecii, Marian Ghiţă, a supravegheat îndeaproape activitatea şi s-a arătat impresionat de modul în care, prin joc şi metode ingenioase, diferite de cele folosite în şcoli, copiii îşi dezvoltă gândirea şi îşi îmbogăţesc cunoştinţele.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
