Moş Crăciun a venit la HAND-ROM încărcat de daruri!


Cea de-a şaptesprezecea serbare organizată de Fundaţia Umanitară de Orientare şi Integrare Socială HAND-ROM a adus împreună peste 100 de copii cu nevoi speciale, alături de dascăli, părinţi şi oficialităţi la o serbare de Crăciun emoţionantă. În jurul bradului amplasat în Sala de Sport Municipală au tronat zeci de cadouri de la sponsori şi prietenii din afara graniţelor, care erau aşteptate de micuţi cu o nerăbdare firească. Înainte de începerea serbării, directorul Şcolii "Sfânta Marina" a anunţat un moment de reculegere în memoria lui Constantin Stroe, care a fost înmormântat în aceeaşi zi. Apoi, ajutaţi de dascăli, elevii din cadrul Fundaţiei şi de la Şcoala Specială Gimnazială "Sfânta Marina" din Curtea de Argeş au oferit invitaţilor un program deosebit de dans şi joc popular, acompaniaţi la orgă de Doru Godei. Parada de costume a impresionat publicul, iar copilaşii s-au străduit să fie cât mai cuminţi şi să danseze cât mai frumos, pentru a-i arăta Moşului că ei merită darurile care le făceau cu ochiul de sub bradul frumos împodobit. Moşul a stat atent şi s-a odihnit în jilţul de lângă brad, iar la final i-a răsplătit pe toţi copiii cu daruri. Oficialităţile, presa şi sponsorii au primit din partea copiilor şi conducerii câte un dar simbolic, alcătuit de elevii cu nevoi speciale. "Fundaţia HAND-ROM este singura acreditată pentru servicii sociale oferite copiilor cu dizabilităţi de partea de nord-vest a judeţului. Şcoala <<Sfânta Marina>> a fost înfiinţată tot de noi şi a trecut din privat în public, deci şcoală de stat. HAND-ROM va dezvolta în continuare o întreprindere socială. Numărul beneficiarilor a crescut de la 15, câţi aveam în 2002, la 110 anul acesta. Aşa că de aceea ne-am orientat spre o locaţie mai generoasă pentru a ne putea organiza serbarea şi le mulţumesc celor din administraţia locală că au fost alături de noi", a spus Costel Nicolae.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
