Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 22:28

Cu colindul, printre cărţi!

 

Pragul Secţiei de copii din cadrul Bibliotecii Municipale a fost trecut zilele trecute de cea mai drăgălaşă ceată de colindători pe care ne-a fost dat să o vedem. Grădinarii de grupa mică de la G.P.P. nr. 1, care aparţine de "O lume minunată", însoţiţi de educatoarea Cornelia Ilic, au colindat şi au urat aşa de frumos că ar fi înmuiat inima oricui, chiar şi gerul de afară! Copilaşi cu vârste între doi ani jumate şi patru ani, nerăbdători să-l întâlnească pe Moşu', au invadat încăperea cu mare veselie, alături de părinţi şi bunici. "Ne-am dorit să schimbăm sistemul serbării încetăţenite şi să începem o activitate de colindat, ca să ne aducem aminte de tradiţii şi obiceiuri. Mai ales după ce se interzisese de la Minister să nu mai facem serbări în şcoli - dar pe urmă s-au răzgândit! - am zis că e bine să aducem şi ceva inovaţie!", ne-a spus dascălul. Totodată, aceasta ne-a declarat că a ales biblioteca pentru a-i familiariza de mici cu cărţile şi pentru a-i determina şi pe părinţi să le citească. Prichindeii au fost răsplătiţi cu colaci, portocale, bomboane de ciocolată şi alte delicatese, după care au mers să-l întâmpine pe Moş Crăciun, lângă brad, unde i-au spus poezii şi au primit mult aşteptatele cadouri! Managerul Bibliotecii, Marian Ghiţă, a fost realmente înduioşat de grădinari şi ne-a declarat că sunt cei mai mici colindători pe care i-a primit vreodată!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It