Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 22:33

Concitadinii au ignorat frigul şi au venit şi astăzi la târg, la concertul Bere Gratis!

 

Penultima seară de concerte înlănţuite pe scena de la Târgul de Crăciun a constat, în primă parte, într-un spectacol de colinde oferit de elevi provenind de la mai toate şcolile din urbe, dar şi din împrejurimi. Aceştia au venit însoţiţi de profesorii coordonatori - care au luat rol de dirijori - şi au cântat armonios zeci de colinde, care au răsunat până departe. În ciuda frigului năpraznic ce s-a instalat din nou astăzi, copiii şi-au dres vocile şi au îndulcit atmosfera cu cele mai "călduroase" urări şi cântece de sărbătoare. În partea a doua, argeşenii - numeroşi şi de această dată - au avut parte de un concert de calitate al formaţiei de pop-rock Bere Gratis, care l-a adus la târg şi pe managerul Muzeului Municipal Ştefan Dumitrache, căci "asta e muzică adevărată"! Pe acesta l-am întâlnit alături de primarul Constantin Panţurescu, vicele Gabriel Jubleanu şi managerul C.C.A., Cristian Mitrofan, cu toţii veniţi cu acelaşi gând, dar şi să mai arunce un ochi vigilent la cum merg treburile cu patinoarul. Şi dacă tot a venit vorba despre cel mai aşteptat moment de la Curtea de Argeş, vă putem spune că este foarte aproape! Patinoarul deja a început să capete contur, căci, încet-încet, apa formează oglinda de gheaţă. În rest, destule căsuţe şi-au găsit chiriaşii, însă oamenii aşteaptă să vadă şi meşteri populari sau produse tradiţionale, cum sunt pe la târguri de acest fel. Dar mai e vreme...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It