Festivalul Judeţean de Colinde şi Tradiţii de Crăciun a fost onorat de peste 300 copii!
Sala de festivităţi a Liceului Tehnologic Forestier a găzduit miercuri seara ediţia a III-a a Festivalului Judeţean de Colinde şi Tradiţii de Crăciun intitulat "Hristos se naşte, slăviţi-L!", desfăşurat cu binecuvântarea ÎPS Calinic, care - de altfel - a şi luat parte la manifestare. Invitaţii au fost martorii unui spectacol impresionant, care a avut darul de a aminti tuturor cât de frumoase sunt tradiţiile, obiceiurile şi colindele noastre. Programul a fost deschis de micuţii de la G.P.P. "O lume minunată", care, sub îndrumarea educatoarelor Tatiana Mihai, Mirela Popa şi Alina Doagă, au pus în scenă o poveste emoţionantă de Crăciun. Din partea instituţiei-gazdă, directorul Maria Dicu şi prof. Ciprian Duţeanu au ieşit la înaintare cu o şezătoare oferită de către grupul coral al liceului. A urmat o suită cu cele mai frumoase colinde din repertoriul românesc, dar şi internaţional, elevii de la mai multe şcoli gimnaziale din Curtea de Argeş şi împrejurimi: de la "Mircea cel Bătrân" (prof. coordonator Robert-Cristian Popelcă), "Basarab I" (dirijaţi de prof. Robert Sima), Valea Iaşului (pregătiţi de prof. Sabina Marin), "Toma Brătianu" Şuici (îndrumaţi de prof. Elena Iancu şi pr. Viorel Neacşu), "Carol I" (dirijaţi de prof. Cosmin-Bogdan Staicu) şi Corbeni (prof. Lidia Sima). Oaspeţii au fost colindaţi şi de tânăra Mihaela Iosif, tot de la Şcoala Gimnazială Corbeni, după care a urcat pe scenă Corul Seminarului Teologic "Neagoe Vodă Basarb", care, sub îndrumarea pr. Ovidiu Dascălu, a dat glas altor colinde străvechi îndrăgite de români. În amintirea şezătorilor de odinioară, grupul de instrumentişti de la Galeşu a luat parte la festival cu deosebite colinde la ţiteră, pregătiţi fiind de prof. Constantin Vasile. Nici elevii de la Şcoala Gimnazială "Regina Maria" nu s-au lăsat mai prejos, căci, îndrumaţi de prof. Gabriela Logojan, au interpretat colinde româneşti şi franţuzeşti. Din zona Tigveni au venit să bucure publicul cu cântec şi port popular tânăra Maria-Mădălina Lupu, de la Şcoala Gimnazială "Gabriel Marinescu" şi Ansamblul "Topologul", pregătit de pr. Bogdan Lupu. De la Şcoala Gimnazială Albeştii de Argeş au colindat elevii din grupul folcloric "Mugurelul", coordonaţi de prof. Florina Costinescu şi Dumitru Paraschiv. Alexandra Moisescu şi Robert Stan, elevi în clasa a X-a la Teologic Ortodox "Iustin Patriarhul" din Câmpulung, sub îndrumarea pr. Marius Daniel Oprescu, au amintit şi ei de naşterea Mântuitorului, alături de corul Liceului Tehnologic "Constantin Dobrescu", dirijat de prof. Marius Adrian Davidoiu. Ultimii care au vestit venirea pe lume a pruncului Hristos au fost elevii din grupul vocal al Colegiului Naţional "Vlaicu Vodă", pregătiţi de prof. Robert Sima, alături de colegul Vlăduţ Marcu, tânărul cu o voce impresionantă care este îndrumat de prof. Cristian Matei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
