În cea de-a doua seară de concerte, argeşenii au prins gustul spectacolului!





După Festivalul "Florile Dalbe" care a avut loc astăzi, când grupuri vesele de colindători au traversat Bulevardul Basarabilor oferind un spectacol cu totul special, pe scena de pe platoul din faţa Sălii Municipale de Sport au concertat unul dintre artiştii de suflet ai românilor, folkistul Ducu Bertzi şi baritonul Iordache Basalic, solist la Opera Naţională Bucureşti. În această seară, numărul argeşenilor veniţi la spectacol s-a triplat faţă de ieri, probabil şi pentru că au fost atraşi de cetele de colindători, dar mai ales pentru că mulţi şi-au dorit să asculte nemuritoarele colinde româneşti cântate de un artist de talia lui Ducu Bertzi. Tot cu acest scop au sosit în faţa scenei şi o mulţime de prichindei bucuroşi, din clasele I şi a II-a de la Şcoala Gimnazială "General Gabriel Marinescu" Tigveni, însoţiţi de cadre didactice şi câţiva părinţi. Şi acum, mirosul de vin fiert plutea îmbietor prin aer, însă la intrarea în târg supraveghea o maşină de poliţie, înadins parcă pusă acolo ca să le amintească şoferilor să nu se lase duşi în ispită. Totodată, numărul căsuţelor populate de comercianţi a crescut astăzi. Unul dintre aceştia, care vindea dulciuri de casă şi celebrele tablete de ciocolată ale copilăriei, ne-a declarat că, deocamdată, n-a făcut mare vânzare, dar că abia este începutul. "Ne descurcăm cam greu cu frigul, dar mergem la colegii din zonă să ne mai dea câte un vin fiert. Nu ştim până când vom sta aici, depinde cum ne merge vânzarea. Dacă e bine, stăm până la final de târg!", a mai spus acesta zgribulit. Primarul Constantin Panţurescu a stat la concert până aproape de final, şi, împreună cu soţia, s-a bucurat de regalul de colinde. Managerul C.C.A., Cristian Mitrofan, s-a arătat încântat de prestaţia artiştilor şi mulţumit de faptul că argeşenii au venit în număr mai mare la cea de-a doua zi de concerte cu colinde. "Am vrut să schimb puţin abordarea şi să aduc ceva mai aparte, unic. De aceea l-am invitat pe Basalic, fiindcă el vine de la Operă. Este ceva diferit! Cel mai bine, cultura se face cu picătura! Asta şi vreau să pun în aplicare! Sper că oamenilor le-a plăcut şi s-au simţit bine!", ne-a declarat acesta. În rest, gerul s-a mai înmuiat, astfel că oamenii au rezistat mai bine până la final. Bine, poate i-a mai luat cu friguri din cauza impresionantei voci a lui Basalic - doar e profesionist!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
