Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 21:53

Alb Negru, Ralflo şi Rareş - spectacol la Târgul de Crăciun de la Curtea de Argeş! 

 

Formaţia Alb Negru, împreună cu Ralflo şi Rareş, au avut în această seară misiunea de a anunţa deschiderea Târgului de Crăciun organizat pe platoul din faţa Sălii Municipale de Sport. Gerul i-a cam ţinut pe argeşeni pe la casele lor, dar numărul celor care s-au încumetat să-l înfrunte a crescut treptat, pe măsură ce în urbe au început să răsune vocea lui Rareş. Concertul a fost în totalitate live, iar artiştii aleşi pentru această seară şi-au dat toată silinţa să-i dezamorţească pe cei care au venit să-i susţină din faţa scenei cu glume, voie bună, muzică de calitate şi mişcare. Pentru început, colindele au fost la ele acasă, în română sau engleză, fiindcă, până la urmă, vorbim despre un spectacol de sezon. În jur de 100 de oameni de toate vârstele, inclusiv copii mici, se mişcau ritmic şi scuturau frigul, iar unii dintre aceştia mai şi fredonau. De la căsuţe venea miros de vin fiert şi ciocolată caldă. Patinoarul este aproape gata, aşa că va deveni curând principalul punct de atracţie. Putem spune că, puţin câte puţin, visul cel frumos se materializează şi târgul nostru capătă din culoarea celor organizate în celelalte oraşe din ţară. Începutul este timid, dar nici concitadinii nu sunt obişnuiţi încă cu această noutate. 

În apropiere de scenă l-am găsit şi pe cel care a pregătit programul de concerte care vor avea loc zilele acestea. Managerul C.C.A., Cristian Mitrofan, cam rebegit de frig, se muta de pe un picior pe altul şi aştepta emoţionat să înceapă concertul: "Abia aştept să văd ce iese! Suntem puţini, dar, uşor, uşor, vine lumea. Încă nu ştiu toţi care e treaba, nu sunt obişnuiţi cu aşa ceva aici la noi. Dar eu sunt sigur că mâine deja vor fi mult mai mulţi şi tot aşa. E mult până se duce vorba!", ne-a spus acesta frecându-şi palmele. Între timp, cineva de pe scenă cerea o apă "mai la temperatura camerei", iar vicele Gabriel Jubleanu tocmai sosea la concert. Am mai putea spune că am văzut bucurie pe feţele argeşenilor care au venit să asiste, semn că au simţit cu toţii, după mult timp, că în Cetatea Basarabilor lucrurile au început să se mişte înspre mai bine şi că, în ciuda haosului general creat de recentele alegeri, cineva s-a gândit şi la ei. Bucuria de a fi acasă de sărbători se resimte altfel la Curtea de Argeş!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It