Acad. Păun a primit un nou titlu!
Recent, cetăţeanul de onoare al municipiului Curtea de Argeş, care la Ziua Naţională a fost decorat de către preşedintele ţării cu "Steaua României" în grad de cavaler, s-a întors dintr-o călătorie făcută în vestul României. Vă prezentăm în continuare declaraţia domniei sale: "Pe 8 decembrie, Universitatea de Vest din Timişoara mi-a acordat al cincilea titlu de Doctor Honoris Causa (după cele primite la Chişinău 1998, Opava-Cehia 2008, Piteşti 2010 şi Oradea 2015). Pe lângă cinci profesori locali, Comisia de Laudatio i-a avut ca membri şi pe celebrii Grzegorz Rozenberg (Olanda) şi Arto Salomaa (Finlanda), cu care am colaborat mult, încă din anii '90, ambii membri ai Academiei Europei. În cadrul ceremoniei am susţinut prelegerea <<Dintre mirările unui bio-informatician>>, iar a doua zi, în contextul Simpozionului <<45 de Ani de Informatică la Timişoara>>, am susţinut conferinţa <<Despre limitele informaticii>>. Printre cei care au primit un titlu similar în anii din urmă la Timişoara se numără cosmonautul Dumitru Prunariu, acad. Solomon Marcus şi Basarab Nicolescu (membru de onoare al Academiei Române, care trăieşte şi îşi desfăşoară activitatea în Franţa)".
Acad. Gheorghe Păun a fost şi rămâne un om care face cinste Oraşului Regal!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
