Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 21:08

Colindătorii de la "Mircea cel Bătrân" au dat năvală la bradul cel mare!

 Cu mic, cu mare, zeci de elevi şi mai mulţi dascăli de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" au mers ieri pe platoul din faţa Sălii Municipale de Sport pentru a împodobi bradul, aşa cum au făcut şi colegii lor de la celelalte şcoli. Impresionant a fost însă numărul mare de copii de la toate clasele care au participat la acţiune, după ce au reuşit să colecteze peste 500 globuleţe, precum şi metri întregi de beteală şi instalaţii de Crăciun. În timp ce o parte dintre aceştia au cântat colinde, ceilalţi s-au ocupat cu decoratul. Unii, mai îndrăzneţi, ar fi dorit să urce ei personal în vârf ca să atârne globurile şi beteala, însă angajaţii primăriei nu le-au permis, din motive de siguranţă. În mulţimea de glasuri bucuroase se zăreau multe capete de Moş Crăciuni, iar entuziasmul lor a fost molipsitor. Primarul Constantin Panţurescu şi vicele Gabriel Jubleanu au avut pregătit un coş cu bomboane şi mandarine, special pentru colindători. Cei doi edili au stat alături de grup, au dat indicaţii cu privire la poziţionarea decoraţiunilor în brad, au vorbit cu elevii şi profesorii şi au făcut şi o fotografie împreună. Copleşit de energia şcolarilor şi de atmosfera de sărbătoare creată, directorul Şcolii "Mircea cel Bătrân", prof. Gheorghe Molea ne-a declarat: "Ideea a fost a primăriei, asta se ştie. Promitem să venim şi la Târgul de Crăciun, în aceeaşi formulă sau poate vom mobiliza chiar mai mulţi. Copiii au primit foarte entuziasmaţi propunerea să vină aici. Eu, când eram mic, aveam o aşa de mare bucurie când veneau Sărbătorile de Iarnă, când ningea... Mi-a rămas întipărită în minte poza aceea din Abecedar, de la litera F, cu <<Fănică şi fulgul>>, şi chiar şi acum simt acelaşi emoţii."

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It