Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 21:09

Vot sub semnul speranţei în zona Curtea de Argeş

Ziua alegerilor parlamentare a fost - meteorologic vorbind - una de-a dreptul superbă în nordul Argeşului, semănând mai degrabă cu una de primăvară decât de început de iarnă. În urmă cu patru ani, vremea a fost de-a dreptul mizerabilă, căci căzuse un prăşcău de ninsoare urmat de ploaie şi străzile erau potopite de o fleaşcă care reteza entuziasmul multora dintre cei care ar fi ieşit la vot. De astă dată a fost cu totul altfel, dar după toate semnele, prezenţa era comparabilă - până la încheierea ediţiei - cu cea din 2012. Totuşi, au fost şi aglomeraţii la unele secţii de vot din oraş, căci în zona rurală oamenii trăiesc pe alte coordonate, ce ţin de rezolvarea problemelor gospodăreşti şi de prezenţa la slujbele de la biserici. Ceea ce merită a fi reţinut este faptul că încă o dată oamenii şi-au exprimat dorinţa de REALĂ SCHIMBARE ÎN BINE A SITUAŢIEI LOR, în urma unei prestaţii corespunzătoare şi responsabile a celor ce vor fi aleşi să conducă destinele ţării. Ce se va alege din aceste speranţe, rămâne de văzut...

"Am votat pentru viitorul copiilor noştri"

Aceasta a fost declaraţia deputatului Mircea Drăghici (PSD) la ieşirea din secţia de vot: "Am votat, de asemenea, pentru ca interesele româneşti să fie reprezentate şi susţinute în Parlament, pentru o guvernare profesionistă probată prin fapte şi pentru schimbarea în bine a vieţii tuturor compatrioţilor, prin ştergerea inechităţilor sociale impuse şi sprijinite de anumite interese de grup, partinice sau de alt gen. Ne dorim să avem posibilitatea să exercităm o guvernare cu oamenii, pentru oameni!"

"Sper ca viitorii parlamentari şi guvernanţi să pornească IMPLICAREA şi la nivel central!...

... Noi am dovedit la Curtea de Argeş că acest fapt este nu numai posibil, dar şi realizabil, dacă există bună credinţă din partea celor ce au înţeles că votul le impune respectarea angajamentelor asumate. Am votat cu toată echipa noastră pentru oameni în care credem, pentru colegi ce s-au dovedit a fi oameni serioşi şi care conştientizează că am ajuns la un moment în care trebuie să ne coordonăm eforturile pentru a ajunge la normalitatea civilizată atât de dorită de toţi compatrioţii", ne-a declarat primarul municipiului, Constantin Panţurescu, după ce a votat la Secţia 133, de la C.C.A. "George Topîrceanu".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It