Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 21:10

La "Regina Maria" a fost solicitată urnă mobilă pentru 50 persoane

 La secţiile de vot de la Şcoala "Regina Maria", în jurul orei 11.30, se formaseră deja cozi. La 116, din cei 1.534 alegători trecuţi pe listele electorale permanente, au votat 155, adică 10%. Totodată, au fost radiaţi 4 alegători, întrucât au votat la alte secţii din circumscripţie. La 117, din cei 1.247 cetăţeni cu drept de vot, veniseră 150, adică 12%. Au fost şi radiaţi câţiva alegători, dintre care unul care votase în Spania. La 118 s-a solicitat urnă mobilă pentru 50 persoane la Spitalul Municipal, încă din seara precedentă. Au fost băgaţi în baza de date, iar cererile au fost acceptate. La ora 12.00 s-a deplasat urna mobilă cu maşina de poliţie, împreună cu 3 persoane de la secţie, care au fost trase la sorţi, plus un agent. Din cei 1.657 alegători înscrişi pe liste, votaseră în jur de 200 şi fuseseră radiaţi 3. Prezenţa la urne în prima parte a zilei n-a fost prea mare, dar preşedinţii de secţii s-au declarat optimişti pentru orele prânzului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It