Tineri şi vârstnici la urne - sperând la mai bine
La ora 11.00, în Secţia de votare 119 de la Liceul "Ferdinand I" se putea respira în voie, iar din cei 1.666 alegători, îşi exercitaseră dreptul numai 141, în timp ce 7 fuseseră radiaţi. Urnă mobilă nu se solicitase şi nu se înregistraseră incidente. La ieşire, l-am întâlnit pe dl. Ciublea, căruia i-am solicitat o declaraţie: "Eu mi-am făcut datoria de cetăţean, cu speranţa că viitorii guvernanţi şi-o vor face-o pe a lor... Dacă nu suntem optimişti, n-avem vreo şansă!"
Imediat, a coborât scările şi o fată, Ana Maria Cârstoiu, care după primul său exerciţiu democratic ne-a mărturisit: "Tocmai îi spuneam mamei că am şi eu pe buletin dovada că am votat şi voiam să mă mai uit o dată! Da, e ceva special, fiindcă am conştientizat că pot contribui şi eu ca să se schimbe ceva în ţara noastră. Dacă nu credeam asta, nu veneam la urne! Am votat pentru un învăţământ mai bun, pentru un sistem de sănătate mai bun, pentru străzi consolidate şi, până la urmă, pentru o viaţă mai bună. Deşi în ultima vreme nu prea şi-au ţinut promisiunile cei care au fost aleşi, sper ca de data aceasta s-o facă."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
