Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 21:09

Laudă competenţei, la simpozionul vocaţional de la "Forestier"

 

După ce Comisia Europeană a propus organizarea primei ediţii a evenimentului "European Vocational Skills Week" în perioada 5-9 decembrie, constând în diverse activităţi în rândul companiilor, furnizorilor de formare profesională, partenerilor sociali şi altora, ANPCDEFP a invitat toate unităţile şcolare beneficiare ale programului ERASMUS+ să contribuie la vizibilitatea proiectelor din domeniul VET şi la promovarea calităţii în educaţie şi formare profesională. Astfel, după cum vă anunţam şi zilele trecute, la această invitaţie a răspuns afirmativ şi Liceul Tehnologic Forestier din Curtea de Argeş, organizând joi un simpozion sub genericul "Modalităţi de dezvoltare la standarde europene a competenţelor profesionale ale elevilor din cadrul unităţilor şcolare cu profil tehnic, domeniul de activitate - prelucrarea lemnului". La această manifestare au luat parte şi elevii participanţi la proiectul de mobilitate al VET "Mobilitate transnaţională pentru formarea profesională a tinerilor lucrători în lemn", desfăşurat în cadrul Programului Erasmus+, Acţiunea KA1, mobilităţi VET. După cum vă informam în materialul anterior, este vorba despre un schimb de experienţă în Spania, sub coordonarea profesorilor Andrei Grigorescu şi Aluniţa Munteanu şi în urma căruia elevii au revenit în ţară cu certificate de competenţă care le oferă posibilitatea de a lucra în domeniul prelucrării lemnului în orice ţară membră a UE.

În cadrul simpozionului s-a urmărit realizarea unui schimb de experienţă între participanţi, dar şi o discuţie detaliată asupra necesităţii dobândirii de noi competenţe profesionale compatibile cu cerinţele pieţii de muncă europene. Astfel, programul activităţilor a constat, printre altele, în prezentarea unor proiecte de bună practică pe suport Power Point din partea unităţii şcolare gazdă şi a celor participante, privind necesitatea şi modul de însuşire a noilor competenţe profesionale, la standarde europene. Totodată, invitaţii - elevi şi cadre didactice - au vizitat baza materială a instituţiei-gazdă, prilej cu care le-au fost prezentate noile materiale executate de elevi în cadrul atelierului din şcoală în cadrul laboratorului - machete, lucrări de artă, obiecte tradiţionale din lemn. Dintre cei care s-au înscris la cuvânt, prof. Aluniţa Munteanu a prezentat proiectul amintit mai sus, după care prof. Elena Ionescu, de la Liceul Tehnologic "Constantin Brâncuşi", din Piteşti, a vorbit despre "Formarea cadrelor didactice în domeniul evaluării competenţelor profesionale", prin referire la vizita de studiu efectuată în Austria. Proiectul prof. Ioana Suseanu, de la Liceul Tehnologic Auto Câmpulung, s-a numit "European ART'MONY", şi a fost tot legat de ERASMUS+, în timp ce prof. Nicoleta Mânzatu, de la Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu" din Curtea de Argeş, a prezentat "Noi metode de predare învăţare, în vederea dezvoltării de noi competenţe profesionale elevilor din ÎPT", prin raportare la programul Leonardo-Franţa. În fine, prof. Andrei Grigorescu a fost cel care a încheiat seria de prezentări cu un proiect privind "Eficientizarea bazei materiale în vederea dezvoltării competenţelor profesionale ale elevilor din cadrul Liceului Tehnologic Forestier" - profil tehnic, domeniul de prelucrare a lemnului. La finalul simpozionului a avut loc şi sfinţirea troiţei sculptate şi amplasate în curtea laboratorului, dar şi a muzeului din cadrul liceului, acţiune la care au luat parte toţi invitaţii, precum şi mai mulţi elevi de la Forestier, cu toţii fiind primiţi cu pâine şi sare, aşa cum se obişnuieşte.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It