Hram la Biserica "Sfântul Nicolae Domnesc"
Pe 6 decembrie, Biserica Domnească şi-a sărbătorit hramul. Astfel, la Sfânta Liturghie Arhierească oficiată de ÎPS Calinic împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, au luat parte numeroşi credincioşi din urbe. Totodată, Sfintei Liturghii i-a urmat şi o slujbă de pomenire pentru ctitorii bisericii, prilej cu care arhiereul le-a amintit tuturor celor prezenţi de viaţa şi minunile Sfântului Ierarh Nicolae, dar şi de importanţa ctitoriei domnitorilor Basarabi. Biserica "Sfântul Ierarh Nicolae" este unul dintre cele mai reprezentative monumente ale arhitecturii româneşti medievale, dar şi cea mai veche ctitorie voievodală din Ţara Românească, construcţia fiind începută de către domnitorului Basarab I şi terminată de zidit în anul 1352. După aceea, în vremea domniei lui Nicolae Alexandru Basarab (1352-1364) au continuat lucrările de consolidare, iar pictura bizantină în frescă s-a materializat în timpul lui Vlaicu Vodă (1364-1377). Important de ştiut este faptul că Biserica Domnească pe care o ştim noi astăzi a fost ridicată pe locul alteia, mai vechi, care exista în interiorul zidurilor reşedinţei voievodale din secolul XIII, iar hramul - se înţelege - este legat de cel al domnitorului Nicolae Alexandru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
