Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 21:13

Performanţă uimitoare: lotul argeşean de Gimnastică ritmică a obţinut Trofeul Balcanic 2016!

În urmă cu o săptămână, când am luat legătura cu Nicoleta Andrei pentru a ne da informaţii cu privire la Balcaniada la care urma să participe pe 1 decembrie cu Lotul judeţean de Gimnastică ritmică pe care l-a format, aceasta ne-a spus, printre altele, că pleacă acolo cu scopul precis de a câştiga "Gimnastica de Cristal". Ei bine, după ce s-a întors de la Buzău cu Trofeul Balcanic 2016, ne-a declarat copleşită de emoţii că nu îndrăznise să spere la mai mult, însă Dumnezeu a făcut ca ea şi micuţele argeşence să urce pe treapta cea mai înaltă care exista în cadrul acestui concurs internaţional. Evenimentul va rămâne în memoria sa şi a gimnastelor noastre - Roberta Nicolae, Alexandra Gavrilă, Teodora Ciobanu, Aida Dina, Maria Tănase, Karina Girovanu, Sara Borcăneci, Luciana Voicu, Teodora Piuaru, Sara Leahu, Ilinca Duţă, Sofia Cîrhjan, Alessia Oanţă, Bianca Bociocă, Ioana Achim şi Cristiana Duţă - drept cea mai frumoasă zi de 1 Decembrie, în care - după o muncă istovitoare şi un stres covârşitor - au curs lacrimi de bucurie şi au urmat cele mai sincere şi eliberatoare îmbrăţişări. "A fost un concurs greu, de talie mare, dar am făcut faţă. Sincer de tot, nu mă aşteptam la marele trofeu!... Toate fetele au plâns la aflarea veştii. A fost şi puţin ciudat cum s-a desfăşurat decernarea. După jurizare şi podium, ne-au aliniat în faţă şi pe noi, antrenorii, pentru trofee. Ne-au felicitat, ne-au urat spor la muncă, ne-au dat la toţi medalii şi au început cu trofeul pentru majorete, apoi au dat <<Gimnastica de Cristal Internaţional>>, apoi cel <<Naţional>>, moment în care mi s-a spus că s-a văzut din public că am făcut o faţă de toată isprava! Simţeam şi eu că mă prăbuşesc, gândind că gata, n-am luat nimic!... Mă uitam în stânga, în dreapta, eram foarte multe antrenoare, ştiam că mai e trofeul cel mare şi mi-am zis: <<Eah, mai e doar ăla! Aia e!>> Când au anunţat că Trofeul Balcanic merge la Olimpic Argeş, am rămas şocată! Cred că am l-am primit foarte urât, fiind în acea stare! Fetele, în spate, au bufnit în plâns, că ele nu ştiau că acela e cel mai mare trofeu şi au crezut că am pierdut. Până la urmă, şi-au dat seama şi abia le-au împăcat mămicile. Ele nu ştiau de acest trofeu...", şi-a amintit Nicoleta Andrei momentul cel mare.

La început, când au văzut evoluţia celorlalte concurente, cele 17 gimnaste au fost demoralizate şi unele dintre ele, intimidate de prestaţia adversarelor, n-ar mai fi vrut să intre, mai ales că niciodată nu mai participaseră la un astfel de concurs. Au avut însă susţinători pătimaşi în sală - părinţii, mai ales - care le-au făcut o galerie de invidiat şi le-au susţinut până la capăt, cu vuvuzele şi tobe. Galerie le-au ţinut şi persoane din echipele adverse, care au fost cucerite de micuţele sportive. "Organizarea a fost ca la carte, cu o punctualitate mai rar întâlnită, dovadă că, până la urmă, pentru că s-au respectat timpii şi n-au fost decalaje, premierea s-a făcut în aceeaşi zi! Arbitrii s-au mobilizat foarte repede şi s-a hotărât de comun acord, în şedinţă tehnică, să nu mai pierdem timpul a doua zi...", ne-a spus antrenoarea.

În competiţie au fost înscrise peste 20 de echipe participante din ţară şi din afară, însă se pare că argeşencele noastre au avut cea mai frumoasă prestaţie, dar şi cele mai multe fete pe podium, drept pentru care au primit acest trofeu care le-a poziţionat peste toate echipele concurente. "A fost succesul cel mare, mai mare decât cel la care ţinteam! Eu nu m-am abătut de la tehnică precum celelalte antrenoare. Am văzut că, inclusiv bulgăroaicele, au mers mai mult pe partea artistică. Noi, antrenorii, ne-am mai urmărit între noi să vedem care ce face, că mulţi postau video, dar eu am postat numai poze, şi acelea cu acrobatică. În orice caz, fetele mele m-au lăsat fără cuvinte, s-au mobilizat extraordinar de mult. Când intrau pe covoraş, aveau aşa, câteva momente de blocaj, şi atunci mi-era cea mai mare teamă că li se vor anchiloza muşchii şi nu vor putea face nimic, că vor avea trac. Dar nici vorbă!... Şi-au dat drumul foarte frumos, neaşteptat de detaşate de emoţii! Şi-au revenit fulgerător! Sunt foarte fericită, foarte mândră de ele, mai ales că unele erau pentru prima dată într-un concurs, cum ar fi Sara Leahu."

De parcă nu era de ajuns stresul normal în astfel de situaţii, echipele adverse au încercat să le intimideze pe gimnastele din lotul argeşean apelând la diferite tertipuri: "Aş remarca faptul că acolo, seara, după ce ne-am cazat, ceilalţi antrenori cu mai multă experienţă au avut o tactică urâtă. Au ales cei mai buni copii ai lor şi i-au trimis pe hol să facă flicuri, cloşuri, tot soiul de elemente care să le deruteze pe ale mele. Şi ele s-au dezumflat imediat, s-au speriat... Am stat de vorbă cu ele şi pe urmă au ieşit pe hol şi au dat şi ale mele tot ce a fost mai bun. Reversul medaliei a fost că unele dintre cele care se etalaseră înainte s-au pus pe plâns şi au fugit în camere. Pe câteva le-au ciufulit şi antrenoarele...", ne-a mai spus Nicoleta Andrei.

În fine, a venit şi timpul să vă spunem care sunt premiile. Locul I, la solo ritmic, a fost ocupat de Aida Dina, la categoria "Kadeţi" şi Cristiana Duţă (din Curtea de Argeş), la categoria "Junioare". S-au dat apoi cinci premii de locul II, la secţiunea ritmic solo, categoria "Kadeţi": Alessia Oanţă, Teodora Piuaru, Bianca Bocioacă, Ilinca Duţă şi Roberta Nicolae. Totodată, a ocupat poziţia a II-a pe podium la trio ritmic, categoria "Kadeţi", grupul format din Teodora Piuaru, Alessia Oanţă şi Ioana Achim. Tot pe locul II s-a clasat şi grupul ritmic alcătuit din opt sportive ale lotului: Teodora Ciobanu, Roberta Nicolae, Alexandra Gavrilă, Sara Borcăneci, Karina Girovanu, Luciana Voicu, Aida Dina şi Sara Leahu. În plus, s-au obţinut şi două locuri III la gimnastică aerobică, ritmic solo, secţiunea "Kadeţi".

Pentru participante, cazarea a fost gratuită din partea organizatorilor. Municipalitatea din Mioveni a pus la dispoziţie o maşină pentru transport, însă părinţii gimnastelor au suportat contravaloarea combustibilului. "Au mai plătit şi camerele pentru ei, masa, ca şi mine, de altfel... Cam pe cheltuiala noastră am fost, dar vă spun că nu este atât de costistor pe cât se crede. După calculele mele, fiecare părinte a cheltuit în jur de 500 de lei, cu tot cu costume. Deci, eu zic că se poate merge la un astfel de concurs!" Nicoleta Andrei ne-a mai spus că speră ca acum, după această reuşită, dat fiind că a ajuns în vârful piramidei, să primească măcar câteva sponsorizări, fiindcă lotul are mare nevoie de susţinere financiară. "Acum este apogeul, este ceva oficial şi poate mai mobilizăm oamenii. Într-un cuvânt, suntem campioane balcanice pe 2016, iar acesta este cel mai frumos titlu! Am reuşit!", a încheiat aceasta plină de mândrie. Prin Trofeul Balcanic, antrenoarea a reuşit, împreună cu cele 17 gimnaste, să-şi ofere sieşi şi părinţilor, dar şi tuturor argeşenilor care iubesc gimnastica, cel mai frumos cadou de Sărbătorile de Iarnă!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It