Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 20:38

Liceul "Constantin Dobrescu" s-a remarcat la "Tradiţie şi modernism în agricultură"

 Mai mulţi elevi şi profesori din cadrul liceului au participat recent la simpozionul-concurs organizat sub genericul amintit, de unde s-au întors cu premii valoroase. Aceştia s-au întrecut în cunoştinţe şi idei cu liceeni şi cadre didactice de la Colegiul Economic "Maria Teiuleanu" din Piteşti, Liceul Tehnologic Costeşti, Liceul Tehnologic Mărăcineni şi Liceul Tehnologic Câmpulung, toate cele cinci instituţii amintite având specializări comune. Concurenţii au avut de pregătit lucrări cu tematici potrivite celor patru secţiuni în care a fost împărţit simpozionul, repectiv "Agricultură", "Industrie alimentară", "Management" şi "Turism/Agroturism". Dacă din partea dascălilor au fost susţinute 29 astfel de proiecte având diferite subiecte legate de domeniile amintite, fără a se lua în calcul stabilirea unei ierarhii, cei 51 elevi participanţi au fost premiaţi în funcţie de cât de mult au impresionat cu ideile şi creativitatea lor. Având alături profesori coordonatori, ei s-au documentat, şi-au făcut un plan de urmărit şi şi-au construit lucrările în Power Point, după care le-au proiectat, împreună cu filmuleţe didactice.

Astfel, după deliberarea juriului, s-a stabilit şi clasamentul. La secţiunea "Agricultură" au ocupat locul I Cristina Radu de la Colegiul Economic "Maria Teiuleanu" (prof. coordonator Natalia Diculescu) şi Georgiana Moldoveanu de la Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu" (prof. coordonator Cristina Chiriţă). Pe locul al II-lea s-a clasat Daniela Lazăr, de la Liceul Tehnologic Costeşti (prof. coordonator Mariana Dorobanţu), iar pe locul al III-lea, Andreea Crăciun, de la aceeaşi instituţie (prof. coordonator Ramona Popescu).

La "Industrie alimentară" s-a clasat pe locul I echipa formată din Elena Grigorescu şi Andreea Păun, amblele de la "Constantin Dobrescu" şi pregătite de prof. Cristina Moisescu. Cu o lucrare la fel de bună au ocupat tot locul I şi Narcisa Grancea şi Ana Florica din cadrul aceluiaşi liceu, îndrumate de prof. Ion Pletea şi Dana Diaconescu. Pe locul al II-lea s-a clasat Elena Apostol, tot de la instituţia din Curtea de Argeş, pregătită de prof. Cristina Chiriţă. Şi locul al III-lea a avut doi nominalizaţi, respectiv pe Lazarina Iorga şi pe Adriana Rizoaica, ambele de la "Maria Teiuleanu" (prof. coordonator Natalia Dinculescu).

În ceea ce priveşte secţiunea "Management", aici reprezentanţii din urbe au "confiscat" podiumul, după cum urmează: Costin Petca şi Cătălin Dincuţă, îndrumaţi de prof. Daniela Dobrinoiu, au luat locul I, urmaţi pe cel de-al II-lea de Cosmina Rotaru Vintilă şi Mădălina Rozescu (prof. coordonator Dana Bănică) şi pe locul III de Denisa Eremia şi Alexandru Badea (prof. îndrumător Ion Cristian Popa). Tot la acest domeniu s-a clasat pe locul II şi Andrei Păduraru, de la "Maria Teiuleanu", îndrumat de prof. Natalia Dinculescu.

În fine, la "Turism/Agroturism" au fost nominalizate pe primul loc Roxana Chiţu şi Iuliana Mânzatu (pregătite de prof. Nicoleta Mânzatu), precum şi Alexandra Denisa Rotaru Vintilă (îndrumată de prof. Maria Roşu), toate trei fiind de la "Constantin Dobrescu". Locul al II-lea le-a revenit elevilor Valentina Bălţăţeanu şi Flavius Merta, de la "Maria Teiuleanu" (coordonaţi de prof. Natalia Dinculescu), precum şi Alinei Rădoi şi lui Cosmin Petrică, de la Costeşti (îndrumaţi de prof. Mariana Dorobanţu). Pe locul III au fost Andreea Stan de la "Constantin Dobrescu" (pregătită de prof. Maria Roşu) şi Alin Stănoiu, de la "Maria Teiuleanu" (îndrumat de prof. Natalia Dinculescu).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It