Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 20:38

La "Constantin Dobrescu", de 1 Decembrie, activităţi specifice şi excursie la Alba Iulia

 

De Ziua Naţională a României, instituţia a desfăşurat o serie de acţiuni care au început pe 29 decembrie cu un program artistic, în cadrul căruia s-au cântat cântece patriotice de către ansasamblul coral al liceului, pregătit de prof. Marius Davidoiu. În aceeaşi zi, elevele Teodora Stoica şi Irina Pandelică, din clasa a X-a A, au susţinut câte un referat pe teme istorice. Lor li s-a alăturat prof. Gabriel Popa cu un discurs despre Ziua Naţională, după care elevii au vizionat trei filmuleţe de tip documentar: "România Mare aşa cum s-a format la 1 Decembrie 1918", "Participarea României la Marele Război între 1916-1918" şi "Unirea Cea Mare de la 1918". De asemenea, în ziua următoare, un grup format din 10 cadre didactice şi 15 elevi au pornit într-o excursie cu tematică istorică la Alba Iulia, călătorie intitulată "Mândria de a fi român" şi coordonată de prof. Ion Cristian Popa. Traseul stabilit a fost următorul: Curtea de Argeş-Râmnicu Vâlcea-Valea Jiului-Geoagiu (aici au fost cazaţi la un liceu tehnologic cu care "Constantin Dobrescu" are un parteneriat)-Alba Iulia (unde au participat la festivităţile dedicate Marii Sărbători Naţionale)-Sibiu (vizitarea Centrului Vechi şi a Târgului de Crăciun). Totodată, pe data de 1 Decembrie, instituţia a avut reprezentanţi şi la acţiunea de depunere de coroane care s-a desfăşurat pe platoul din faţa Bisericii Domneşti.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim! 

Pin It