Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 20:38

Semnele vremii în credinţa populară: vine gerul peste noi!

Potrivit tradiţiei împământenite în nordul Argeşului pe baza a ceea ce s-a întâmplat de-a lungul timpului, bătrânii satelor susţin că atunci când începutul lunii decembrie (Undrea) este friguros, urmează să ne confruntăm cu zece săptămâni geroase! Iar dacă se mai întâmplă şi să latre câinii la lună, este semn de întărire a unor astfel de previziuni meteorologice. La fel, în cazul în care se observă că iepurii caută adăpost aproape de sate, urmează o iarnă grea. Sărbătorirea Naşterii Domnului pe pământ negru, lipsit de zăpadă (Crăciun negru) dă semn că va ninge la Înviere şi că vom avea un Paşte alb. Idem, în cazul în care va ploua de Crăciun, Paştele din primăvara următoare va fi unul friguros. Un 25 decembrie cu zăpadă abundentă anunţă însă un an viitor mănos. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It