Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 20:38

Curtea de Argeş - Ziua Naţională, între sublim şi ridicol

 

Sute şi sute de oameni s-au adunat astăzi, în jurul orei 11.00, în parcarea de la Biserica Domnească şi în vecinătatea Muzeului Municipal din prima capitală a Ţării Româneşti pentru a participa la sărbătorirea unirii care a fundamentat acum 98 ani România Mare. Transportoarele amfibii blindate erau parcate în apropiere, în timp ce alte mijloace şi materiale de luptă erau expuse curiozităţii participanţilor pe lângă zidurile fostei Curţi Domneşti şi nu numai. De la eveniment n-au lipsit candidaţii de la diverse partide, care au făcut adevărate tururi de forţă pentru a veni de la Piteşti la Curtea de Argeş, ca să fie văzuţi. Şi asta mai ales pentru că pe unii dintre ei nu-i ştiau nici toţi colegii de partid care, din câte putem bănui, nici nu se gândesc să-i voteze pentru mandate de parlamentari argeşeni dacă sunt "paraşutaţi" de la centru - după cum ne-au mărturisit unii dintre aceştia sub beneficiul anonimatului. N-au lipsit nici delegaţii sosite în frunte cu primarii din localităţile din zonă, cum s-a întâmplat cu cele de la Albeştii de Argeş sau de la Valea Iaşului - Gabriel Popa şi Nicolae Barbu.

Desfăşurarea ceremoniei pline de gafe... "armate"

De remarcat ar fi faptul că oraşul aflat sub razele unui soare generos de început de decembrie era de această dată pavoazat nu numai pe arterele principale cu drapelele naţionale, fapt care i-ar fi bucurat inima concitadinului care ne-a părăsit acum câteva luni de zile, Aurel Ilea - ardelean de origine şi desăvârşit patriot care, în anii trecuţi, suferea pur simplu constatând cât de patrioţi erau americanii, comparativ cu noi. Şi nu uita de fiecare dată să ne atragă atenţia asupra acestui fapt ignorat deloc aiurea de mulţi dintre noi... 

Ceremonialul stabilit a fost prezentat de un announcer militar, o doamnă în uniformă, cu voce plăcută şi atât. Şi asta deoarece a făcut varză totul! După intonarea imnului naţional la care majoritatea participanţilor au făcut paradă de patriotism cu plasarea mâinii drepte în dreptul inimii, a urmat ceremonia religioasă tradiţională, oficiată de un sobor de preoţi din Oraşul Regal şi din parohiile din comunele limitrofe, în care a impresionat părintele Nicolae Mărgăritescu, posesor al unei voci profunde, impresionante, comparativ cu colegii, între care unii nu-şi prea aveau rostul acolo, deoarece asistenţa le-a făcut nişte dedicaţii suculente, căci sunau mai prefăcut decât era de "înghiţit". La depunerea de coroane s-a făcut totul varză: acestea urmau să fie depuse la statuile lui Mihai Viteazul, Basarab I şi Monumentul Revoluţionarilor de la 1989. Numai că doamna cu microfonul n-avea habar cine-unde urma să depună coroanele şi le-a recitat "la mălai" - de-a valma - enervându-l pe primarul Constantin Panţurescu. Municipalitatea trebuia să depună coroana la statuia întemeietorului dinastiei Basarabilor, dar a fost anunţată la cea a lui Mihai Viteazul. Personalitate puternică, acesta a refuzat "să înghită" ce-i servea d-na announcer şi a plecat cu oamenii săi să depună coroana la statuia lui Basarab I. După ce s-a finalizat ceremonia în cursul căreia s-au depus coroane din partea Parlamentului României, prin deputatul Mircea Drăghici, a Prefecturii Argeş, prin subprefectul Emilian Dragnea, a Consiliului Judeţean - prin preşedintele Dan Manu şi vicepreşedintele Ion Mînzînă, precum şi a instituţiilor publice şi a unităţilor şcolare preuniversitare din Curtea de Argeş, a Asociaţiei Revoluţionarilor de la '89. Poliţiei, Jandarmeriei, ISU şi Garnizoanei Curtea de Argeş, s-a continuat şirul gafelor comise de announcer. La mesaje, aceasta a dat cuvântul numai reprezentantului Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului, părintele Ovidiu Vlăsceanu, ignorând total alte personalităţi prezente, inclusiv pe primarul municipiului. Care avea o cuvântare scurtă, la obiect, bine structurată, cu un puternic mesaj patriotic, descifrat corect de cei care au urmărit ziarul nostru sau site-ul său din ultimele zile, în care am publicat-o în exclusivitate. Aşa că n-a mirat pe cineva faptul că acesta le anunţa prietenilor că nu avea să participe la masa festivă de la Cercul Militar, tot aşa cum nu mai mersese nici la depunerea de coroane de la Monumentul Veteranilor.

După ce a anunţat parada militară, doamna în cauză şi-a încheiat misiunea şi a închis microfonul propriu, probabil fără să realizeze că organizatorii evenimentului gafaseră cumplit, dând gherlă după gherlă, ca să respecte probabil principiile expuse în Legile lui Murphy. Şi asta cu atât mai mult cu cât la paradă cei prezenţi au avut ocazia să admire transportoarele amfibii blindate din producţia anillor 1970, care şi-ar găsi locul mai degrabă în muzeele militare, decât pe câmpurile de luptă ale mileniului trei. Dar trebuie să remarcăm faptul că s-a bifat acţiunea, după care, fiecare şi-a văzut de treburile proprii. 

Dac-ar fi să concluzionăm, am dovedit încă o dată că de la sublim la ridicol nu este distanţă mai mare de un pas, pe care majoritatea compatrioţilor îl străbat într-o veselie. C-aşa sunt ei, care abia aşteaptă să-şi încheie activităţile obligatorii cu un sincer "La Mulţi Ani, România!", ciocnind un pahar şi întrecându-se să concluzioneze mulţumiţi: "Când ne-o fi mai rău şi mai rău, aşa să ne fie!..." Acum nu ne rămâne decât speranţa că "la anul care vine, o să fie şi mai bine!..."

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It