Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 20:37

Întoarcere la origini, cu Florin Horvath

 Vineri, începând cu ora 16.00, Muzeul Municipal va fi gazda evenimentului de lansare a cărţii-document "De la Zalmoxis la Sarmizegetusa", lucrare semnată de Florin Horvath. Prin acest volum, autorul propune o călătorie imaginară în analele istoriei noastre, o reîntoarcere la origini, la strămoşii noştri şi spiritualitatea lor, la simbolistica întregii lor culturi şi la munţii sacri care adăposteau locurile de rugăciune către primul zeu al geto-dacilor. Nu rataţi, aşadar, o ocazie unică de a vă satisface măcar câteva dintre curiozităţile legate de începuturile noastre ca popor!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It