Gimnastele noastre pleacă la Balcaniadă!
Micuţele sportive din Lotul Judeţean de Gimnastică Aerobică pregătit de concitadina Nicoleta Andrei vor participa pe 1 decembrie la Balcaniada desfăşurată la Buzău, o competiţie dificilă, de nivel internaţional. Pentru a avea rezultatele scontate, aceasta ne-a declarat că în ultima perioadă, orele de pregătire s-au intensificat considerabil, căci este vorba despre un concurs foarte greu: "Am lucrat pe trio, duo, solo... Se va concura pe două secţiuni, gimnastică aerobică şi gimnastică ritmică. Avem, de asemenea, două categorii de vârstă, adică 7-10 ani şi 10-14 ani. Le-am urmărit şi pe ele, am văzut cum evoluează şi celelalte concurente şi am analizat elemente de dificultate, execuţie, alură, prezenţă, le-am dat punctaje... Eu aş zice că fetele mele sunt de podium!"
Echipa este formată din 17 fete, din cele patru centre cu care Nicoleta Andrei lucrează - respectiv Piteşti, Curtea de Argeş, Mioveni şi Bascov - dintre care 7 au fost selectate din Curtea de Argeş. Întregul grup va pleca miercuri, urmând ca de Ziua Naţională a României să concureze împotriva altor sportive de performanţă, venite atât din România, cât şi din ţările vecine, din Balacani. În data de 2 decembrie va avea loc festivitatea de premiere. "Plecăm la drum cu încredere şi vreau să ne întoarcem acasă cu Trofeul Gimnastica de Cristal!", a încheiat optimistă antrenoarea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
