Şi Liceul Auto şi-a primit "bobocii" cu un Bal în cinstea lor!
Vineri a fost ziua cu două Baluri ale Bobocilor, unul dintre acestea fiind organizat de către instituţia de învăţământ amintită, care a optat pentru sala mare a cantinei, de data aceasta. Evenimentul a fost mai restrâns, în limita sponsorizărilor primite, însă a avut toate ingredientele unui bal tradiţional: invitaţi, juriu, concurenţi participanţi la "Miss" şi "Mister", probe de trecut şi premii la final! Caracterizat de cei prezenţi ca fiind un spectacol "modest, dar liniştit şi frumos", momentul de bun venit organizat în cinstea proaspeţilor liceeni a fost marcat de multă emoţie în rândul participanţilor la concurs, însă muncit şi pregătit cu drag de colegii lor mai mari şi cadrele didactice implicate. Juriul care a deliberat între cei opt concurenţi a fost constituit din: directorul unităţii de învăţământ, prof. Ioan Călinescu, directorul adjunct, prof. Marian Muraru, consilierul educativ, prof. Cristian Matei, profesorii Mădălina Cojocaru, Dana Diaconu şi Elena Donescu, precum şi colegele Andreea Mihaela şi Alina Teodora, din clasa a XI-a D - profesională. Sponsorii nu au fost nici ei uitaţi şi au fost amintiţi de către prezentatorii Claudiu Lixandru şi Diana Istrate, după care "bobocii" au păşit timizi în faţa invitaţilor pentru a se prezenta. Astfel, cele patru perechi au fost constituite din următorii elevi: Mihaela Căldăraru şi Robert Ionuţ Olteanu (1), Loridana Marinescu şi Adelin Bănicioiu (2), Maria Ursache şi Saul Diţă (3) şi Cosmina Băcioiu şi Marian Tănăsoiu (4).
"Boboci" talentaţi!
Deschiderea oficială a fost făcută de flautistul Gabriel Daniel Ştefănescu, cel care, de altfel, a şi câştigat titlul de "Mister Boboc" anul trecut, pe vremea când era elev în cadrul acestui liceu. El a sensibilizat audienţa interpretând la flaut celebra piesă "My heart will go on". Prima încercare a concurenţilor a fost cea de testare a culturii generale, unde fiecare dintre aceştia a primit câte o întrebare extrasă de partenerii lor, iar răspunsurile corecte au fost notate cu câte 10 puncte. Dacă aici a mai fost vorba şi despre noroc sau de cunoştinţe mai vechi, la următoarea probă, fiecare a trebuit să improvizeze scheme de dans pe melodii rulate aleatoriu, iar juriul a trebuit să-i noteze individual, şi nu pe perechi.
Proba de talente a fost practic demonstraţia de rezistenţă a fiecărui participant. În funcţie de aptitudinile lor, concurenţii au dat tot ce au avut mai bun pentru a-i convinge pe toţi, dar mai ales juriul, că merită marele titlu. Astfel, primele care şi-au luat inima-n dinţi au fost Cosmina Băcioiu şi Mihaela Căldăraru, care, alături de prezentatorul Claudiu Lixandru, au oferit un moment artistic de dans modern. A urmat Loridana Marinescu, de origine din Republica Moldova, cu o poezie în limba rusă, prin care a dovedit că stăpâneşte bine această limbă, iar Maria Ursache a cântat în limba spaniolă melodia "Libre soy", din filmul de animaţie "Frozen". Marian Tănăsoiu a mizat şi el pe vocea sa şi a interpretat balada rock "Dacă ploaia s-ar opri", a formaţiei Cargo. Ca o binemeritată pauză, "boboacele" s-au dezlănţuit într-un dans ţigănesc, alături de colega mai mare, Laura Elena. Proba a continuat cu Saul Diţă, care şi-a prezentat creaţiile originale într-un uimitor moment de beatbox, urmat de Robert Ionuţ Olteanu şi prietenul său, Andrei Coconoiu, cu un spectacol de breakdance cu totul impresionant. Mai departe, s-a mers spre zona tradiţională şi Cosmina Băcioiu a defilat purtând cu mândrie un costum popular muntenesc, Marian Tănăsoiu a reintrat în atenţia invitaţilor cu melodia "Cântă cucul", iar Adelin Bănicioiu, ajutat de colegele Maria Cioacă şi Andreea Băncescu, a pus în scenă cunoscutul dans popular oltenesc "brâul pe şase". Şi, pentru a marca acest moment în amintirea tuturor, paricipanţii s-au prins în hora mare!
Probe dificile, concurenţi pricepuţi!
După etapa de talente, a urmat cea cu întrebări capcană, în cadrul căreia "bobocii" au trebuit să dea dovadă de gândire logică. Şi de această dată, răspunsurile corecte au fost notate cu câte 10 puncte. A existat şi o probă de îndemânare, unde fetele au fost puse să arunce cât mai mulţi cartofi în sacul ţinut de partenerii lor, care nu aveau voie să se mişte din loc, după care ei au trebuit să-i cureţe cât mai repede pe cei astfel colectaţi. S-a mers mai departe cu o probă doar pentru băieţi, care a testat priceperea lor la fotbal. Concurenţii au avut de nimerit cu mingea spaţiul dintre două sticle, având la dispoziţie trei încercări. Fireşte, acesteia i-a urmat o probă pentru partenerele lor, care au avut de spart cu fundul câte 5 baloane de aceeaşi culoare - stabilită de organizatori pentru fiecare în parte. În toate aceste încercări, concurenţii şi-au dovedit iscusinţa şi s-au descurcat apreciabil.
Spre final, invitatul special Florin Bontea - Floppy - a făcut show împreună cu Diana Istrate, prezentând un moment de dans contemporan captivant. Cea din urmă probă a fost parada ţinutelor de seară, unde fiecare şi-a etalat cele mai frumoase haine. Cu această imagine în memorie, juriul a avut de furcă la stabilirea ierarhiei. După momente de aşteptare şi emoţii, au venit şi rezultatele finale. Astfel, titul de "Miss" i-a revenit elevei Maria Ursache, iar cel de "Mister", elevului Robert Ionuţ Olteanu. Menţiunile au fost după cum urmează: Cosmina Băcioiu şi Saul Diţă - I; Mihaela Căldăraru şi Marian Tănăsoiu - II; Loridana Marinescu şi Adelin Bănicioiu - III. În ciuda clasamentului, cu toţii au fost declaraţi câştigători, fiindcă fiecare participant a avut o strălucire aparte. "Bobocii" au fost răsplătiţi cu premii şi aplauze, au fost apreciaţi public pentru efortul lor de a ieşi învingători şi fotografiaţi pentru ca acest moment să rămână viu în istoria liceului!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
