Lecţie cu şi despre automobile, la Auto şi "Sf. Andrei"
Liceul tehnologic amintit a găzduit vineri o activitate de informare şi Educaţie rutieră, desfăşurată în cadrul Cercului Consilierilor Educativi, care a fost coordonată de prof. Cristian Matei - reprezentantul acestei unităţi. Astfel, au fost prezenţi nu mai puţin de 20 de consilieri educativi foarte activi, din toate şcolile din oraş şi împrejurimi, diriginţii claselor vizate, precum şi şeful de Cerc, prof. Gheorghe Dicu şi directorul Ioan Călinescu. Elevii de liceu au fost introduşi în bazele Educaţiei rutiere şi purtaţi în culisele frumoasei istorii a automobilului, prin prezentări Power Point cu informaţii succinte şi imagini. Au urmat elevi din clasa a VI-a de la Şcoala Gimnazială "Sf. Andrei" din subordinea liceului, care, pregătiţi de prof. diriginte Lucia Panţurescu, au luat parte la o lecţie deschisă de Educaţie rutieră, au pus întrebări şi au făcut schimb de păreri cu reprezentaţii din partea Poliţiei Curtea de Argeş. În plus, prof. Valentin Bădic a prezentat tuturor muzeul liceului şi detalii despre obiectele expuse acolo. Invitaţii au primit din partea prof. Mădălina Cojocaru câte o cocardă realizată din piele. La finalul zilei, prof. Cristi Matei ne-a declarat: "Am avut ca temă Educaţia rutieră, dar am abordat şi istoria automobilului. A fost un eveniment reuşit, în urma căruia atât noi, cât şi elevii, am rămas cu impresii foarte frumoase! Tot în cadrul acestei acţiuni am vorbit şi despre educaţie, în general, căci şcoala nu scoate specialişti, ci formează oameni. Aşa cum îmi place mie să-l citez pe Nelson Mandela, <<Educatia este singura armă pe care o putem folosi pentru a schimba lumea!>>... Iar învăţatul nu se termină niciodată, fiindcă nu pentru şcoală învăţăm, ci pentru viaţă, după cum spunea Seneca".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
