Prime pentru şomerii care se angajează
Din data de 3 decembrie, şomerii vor beneficia de prime mai consistente la angajare. Conform O.U.G. 60/2016, aceştia vor putea beneficia de o primă de activare, neimpozabilă, în valoare de 500 de lei, atunci când se angajează cu normă întreagă, prin intermediul unui contract de muncă cu o valabilitate de cel puţin trei luni, cu condiţia să fie înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă. În condiţiile în care în intervalul precizat acestora le va înceta raportul de muncă, vor fi obligaţi să restituie suma integrală. O altă condiţie este aceea de a nu fi avut un raport de angajare cu respectiva firma în utlimul an. Pentru a beneficia de această primă, la dosar vor avea nevoie de: cererea-tip; copia actului în baza căruia au fost încadraţi în muncă; angajamentul pentru respectarea obligaţiei de a restitui integral sumele primite în situaţia în care raporturile de muncă încetează mai devreme de trei luni de la data angajării; declaraţia pe propria răspundere a angajatorului din care să rezulte că în ultimele 12 luni nu au lucrat la acea firmă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
