Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 20:04

Statul va asigura "Prima cameră" pentru tinerii proveniţi din centre de plasament/orfelinate

 La începutul anului viitor, Ministerul Muncii va lansa programul "Prima cameră" pentru integrarea socio-profesională a tinerilor de peste 18 ani care ies din sistemul instituţionalizat. Acest proiect se doreşte a fi un sprijin pentru dezvoltarea deprinderilor unei vieţi independente, motiv pentru care, pentru o perioadă de doi ani, cheltuielile cu plata chiriei şi cele de întreţinere vor fi suportate de stat. Vizaţi sunt tinerii ajunşi la vârsta de 18 ani care părăsesc centrele de plasament sau orfelinatele, întrucât, deşi statul are grijă de copii până la vârsta majoratului, după acest prag, aceştia ajung într-o zonă de nesiguranţă, lipsă de sprijin, fiind nepregătiţi pentru ceea ce înseamnă societatea şi viaţa independentă. Pe lângă un spaţiu de locuit, tinerii vor fi şi integraţi în învăţământul profesional dual. De altfel, proiectul include şi asistenţă de consiliere pentru a preîntâmpina abuzurile de care ei s-ar putea lovi la locul de muncă - muncă neplătită, "la negru" sau peste program.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It