Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 19:29

Spectacol extraordinar de muzică populară

 

"Festivalul Toamnei", organizat de Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", s-a încheiat apoteotic cu o seară scăldată în note de joc şi cântec popular românesc. Spectatorii s-au lăsat purtaţi pe meleagurile ţării noastre de către realizatoarea de emisiuni TV Doina Mirea, care a introdus rând pe rând artiştii pe scenă, oferind detalii despre cariera muzicală a acestora şi zonele din care proveneau. Deschiderea a fost făcută de către Ansamblul "Argeşul", acompaniat la orgă de Doru Godei, urmat de Grupul Vocal "Rapsozii Argeşului". Lor li s-au alăturat cunoscuţi artişti de pe scena românească, precum Camelia Crăciunescu, Eugenia Nedisan-Prisecaru, Atena Bratosin, Gigi Iordăchescu, Elena Marin Manda, Ştefan Vlad, Mitriţă Creţu şi Corina Dragomir. Fiecare dintre aceştia a ilustrat prin melodii de suflet diferite aspecte ale vieţii de român, abordând dragostea, viaţa şi moartea, tradiţiile, părinţii şi casa părintească, dar au oferit şi cântece de petrecere pline de veselie şi voie bună, care au primit ropote de aplauze din partea publicului. Desigur, tabloul muntenesc a fost realizat de către neobositul Ansamblu "Argeşul", care a însoţit pe scenă cu dans popular pe fiecare cântăreţ în parte.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It