Funcţionarii publici ameninţă cu demonstraţiile
Angajaţii administraţiei publice - funcţionari publici şi personal contractual - vor demonstra mâine deoarece nu au beneficiat de creşteri salariale pe parcursul anului 2016. Protestele vor fi îndreptate împotriva angajatorilor direcţi, care nu s-au implicat în creşterea salarială sau care nu au aplicat corect dispoziţiile OUG 43/2016, aceştia mulţumindu-se cu exploatarea resursei umane, împotriva Guvernului care - contrar celor declarate - a dus o politică neunitară de creştere salarială, singurii beneficiari ai creşterilor salariale fiind angajaţii din sănătate şi învăţământ, dar şi împotriva Parlamentului, care a ignorat în totalitate salarizarea funcţionarilor publici şi a personalului contractual - categorie de personal care asigură buna funcţionare a statului de drept. "În contextul actual, în care cadrul juridic nu permite organizarea grevei generale de către sindicate, funcţionarii publici şi personalul contractual din Administraţia Publică au decis să protesteze în faţa instituţiilor în care îşi desfăşoară activitatea. Membrii Sindicatului Naţional al Funcţionarilor Publici se va solidariza cu demonstranţii şi va protesta alături de ei prin grevă japoneză, purtând o banderolă albă", ne-a declarat Sebastian Oprescu, preşedintele SNFP.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
