Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 19:29

"Mircea cel Bătrân" a oferit fructe proaspete pentru "Sf. Marina" şi "Sf. Cristofor"

 

Joia trecută, în cadrul campaniei sociale "Săptămâna legumelor şi fructelor donate", desfăşurată în acest an în perioada 14-18 noiembrie 2016 în conformitate cu prevederile Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară şi în baza parteneriatului încheiat între instituţii, o parte dintre elevii, părinţii şi cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" au arătat - prin implicarea, dăruirea şi entuziasmul voluntarilor - că roadele toamnei pot aduce bucurie şi copiilor de la Şcoala Gimnazială Specială "Sf. Marina" şi de la Asociaţia "Speranţă&Hospice" - Centrul de zi "Sf. Cristofor". Coordonaţi de către directorul şcolii, prof. Gheorghe Molea şi de responsabilul S.N.A.C., prof. Adriana Niţă, elevii voluntari de la clasele V-A, V-B, V-D, VI-A, VI-D, VII-A şi VIII-C, împreună cu cadrele didactice participante în acest proiect - Melania Floroiu Comănescu, Cristina Nedelea, Ionela Lupaşcu, Alina Băiaşu, Florenţa Ilie şi Nicolae Niţă - au colectat cantitatea de 200 kg legume şi fructe, în stare proaspătă. Cu dragoste şi frumos ambalate, au fost apoi predate de către elevii de la "Mircea cel Bătrân" colegilor de la "Sf. Marina" şi de la "Sf. Cristofor". "Cei prezenţi au putut vedea zâmbete şi priviri fericite atât pe chipurile elevilor care ofereau, cât şi pe ale celor care primeau. Prin acest demers se intenţionează consolidarea abilităţilor copiilor de a trăi împreună cu ceilalţi într-o societate unită şi solidară, în care contează valenţele umanitare, implicarea, angajamentul şi responsabilitatea", ne-a declarat prof. Molea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It