Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 18:53

Seara tinerilor la C.C.A.: Alex Velea, Floppy şi Progresu Studio - într-un concert de senzaţie!

 Ce-a de-a doua seară din cadrul "Festivalului Toamnei", organizat de Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", a fost dedicată tinerilor, însă acest lucru nu i-a împiedicat şi pe cei mai în vârstă să ia parte la spectacol. În fond, nimănui nu-i strică o mică porţie de elan tineresc, mai ales când îi este servită de profesionişti! Aşa că managerul C.C.A., ec. Cristian Mitrofan, a lăsat acasă costumul şi cravata şi s-a prezentat pe scenă într-o ţinută lejeră, ca să fie integrat perfect în peisajul serii. De altfel, acesta a menţionat că au trecut mai bine de 20 de ani de când a prezentat ultima oară un concert pe o scenă, aşa că a fost cam gâtuit de emoţie, stare la care s-a adăugat şi răceala proaspăt culeasă. "M-am îmbrăcat ca voi, pentru că astăzi ne vom distra, aşa că vă rog s-o faceţi aşa cum nu s-a distrat nimeni în vreun alt loc, pentru că asta este seara voastră!"

Debutul a fost marcat de trupa locală Progresu Studio, pentru că organizatorii şi-au propus să promoveze şi tinerele talente din municipiu. Pe scenă au urcat cei trei băieţi pe care publicul deja îi cunoştea de la debutul lor din martie anul acesta, dar şi de la apariţiile în cadrul diferitelor evenimente din urbe. Aflaţi pentru prima oară pe scena unui concert mai mare, Robert Ungureanu, Andrei Ciulbea şi Gabriel Anghel au cântat melodii cu mesaj pentru tânăra generaţie. Florin Bontea - deja celebrul Floppy - a continuat cu un număr de istorie a dansului, începând din anii '80 până-n prezent, după care, împreună cu Violeta Bădică şi Sânziana Constantinescu, a uimit asistenţa cu un spectaculos moment de street dance contemporan. De altfel, acesta a anunţat că va deschide o clasă de breakdance la C.C.A., aşa că tinerii interesaţi de acest gen se vor putea înscrie şi vor fi instruiţi de talentatul nostru argeşean. În fine, a venit şi timpul pentru mult-aşteptatul moment al serii: cântăreţul Alex Velea a încins scena cu un concert în stilul care l-a consacrat, fiind aplaudat şi acompaniat vocal de publicul conectat la surse de energie uluitoare. De altfel, dacă unii au venit sceptici, până la urmă s-au lăsat purtaţi de val şi am putea spune că artistul pop a mai câştigat nişte fani la Curtea de Argeş. La finalul serii, participanţii s-au declarat mulţumiţi de spectacolul oferit de organizatori şi şi-au manifestat dorinţa de a se repeta cât mai des astfel de momente de excepţie la noi în oraş!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It