Posturi noi în Sănătate
Ministerul Sănătăţii urmăreşte suplimentarea cu 700 posturi pentru unităţile finanţate integral de la bugetul de stat, dintre acestea 500 pentru serviciile de ambulanţă şi 200 pentru medicii rezidenţi, propunerea fiind cuprinsă într-un proiect de modificare a organizării şi funcţionării instituţiei. Propunerile sunt cuprinse într-un proiect de modificare a Hotărârii de Guvern nr.144/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sănătăţii, postat pe site-ul instituţiei şi aflat în consultare publică până pe data de 23 decembrie. În documentele publicate se arată că, anual, la concursurile de rezidenţiat, pe posturile în specialităţi paraclinice, epidemiologie, igienă, medicină de laborator, precum şi în medicină de urgenţă sau medicină de familie, rezidenţii optează pentru cele din serviciile de ambulanţă sau din direcţiile de sănătate publică. Se notează că pentru direcţiile de sănătate publică posturile vacante şi o parte dintre cele ocupate au fost reduse prin aplicarea Ordonanţei nr. 77 din 2013, numărul alocat la acest moment fiind insuficient. "Întrucât numărul de posturi alocat acestor instituţii este insuficient pentru încadrarea medicilor rezidenţi, este necesară suplimentarea numărului de posturi în vederea încadrării medicilor rezidenţi care vor promova concursul de rezidenţiat şi care doresc să ocupe posturi în unităţile finanţate integral de la bugetul de stat. Astfel propunem suplimentarea numărului de posturi alocate medicilor rezidenţi cu 200, care să permită încadrarea medicilor ce aleg posturi în specialităţi deficitare în unităţi finanţate integral de la bugetul de stat", se arată în nota de fundamentare a proiectului.
Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii susţin că impactul, pentru cele 200 posturi, ar fi de puţin peste 500.000 lei lunar, fără cote şi de peste 600.000 lei lunar având cotele incluse. Suplimentarea cu 500 posturi pentru serviciile de ambulanţă a fost propusă după ce o analiză a Comisiei interministeriale pentru suport tehnic a arătat că, pentru unele servicii de ambulanţă, numărul de personal medical raportat la numărul populaţiei este mai mic de 90% faţă de media naţională. "În vederea ajungerii la media naţională de 90% este necesară suplimentarea numărului maxim de posturi alocat pentru serviciile de ambulanţă cu un număr de 500 posturi. Suplimentarea numărului de posturi este determinată şi de necesitatea constituirii echipajelor în vederea respectării timpului de răspuns la solicitări atât la sediul central, cât şi la substaţiile de ambulanţă. Influenţa financiară determinată de creşterea cu 500 posturi a numărului de posturi finanţat integral de la bugetul de stat este în sumă lunară de 2.158 mii lei, fără cote şi de 2.645,7 mii lei, inclusiv cote", se precizează în nota de fundamentare. Dacă propunerea va trece, numărul maxim de posturi la unităţile finanţate integral de la bugetul de stat ar urma să fie de 18.196.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
