"Operă de artă excepţională, caut cumpărător!"
Cam aşa s-ar prezenta lucrările întâlnite la Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu" marţi. Expoziţia colectivă de pictură şi grafică prin care "Festivalul Toamnei" a fost declarat deschis a adus împreună foarte mulţi iubitori de cultură şi artă, printre care şi doritori de a achiziţiona din piesele expuse pe simeze. Adevărate "Rapsodii de toamnă", lucrările au făcut obiectul admiraţiei tuturor celor prezenţi, care s-au declarat mulţumiţi şi impresionaţi că în Curtea de Argeş încă se face cultură şi încă mai avem artişti valoroşi! Aceasta cu atât mai mult cu cât a trecut destulă vreme de când nu s-a mai văzut la noi în urbe o expoziţie cu atâţia artişti coagulaţi la un loc. Curatorul Aurel Gârjoabă a explicat că a încercat să polarizeze cât mai mulţi colegi argeşeni, dar şi din afara oraşului, care au adus cel puţin câte două lucrări: Maria Diaconu, din Piteşti, Eugenia Boteanu - Comăneşti-Bacău, Tudor Meiloiu - Bucureşti, Elena Stoica - Corbeni-Argeş, Ruxandra Socaciu, Ramona Şlug, Ioana Teodora Duţă, Traian Duţă, Cucu Ureche şi Jean Duţă - Curtea de Argeş. Autorii au fost prezentaţi pe rând, cu particularităţile definitorii, pentru ca publicul să primească un minim de informaţii despre aceştia şi creaţiile lor. De altfel, însuşi iniţiatorul a avut la etaj o expoziţie impresionantă de lucrări în culori de ulei pe pânză şi grafică în cărbune şi culori de apă. În plus, toate operele de pe simeze sunt de vânzare, aşa că s-a lansat şi invitaţia de a investi în aceste valori. Drept urmare, medicul Ioan Sîrbu, fascinat de unul dintre tablourile artistului Aurel Gârjoabă, nu s-a mai putut dezlipi de acolo până ce nu l-a achiziţionat.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
