Elevii de la "Carol I", vizitaţi de foşti cercetaşi ai Armatei Române
În data de 12 noiembrie s-au împlinit 157 de ani de când actul de constituire a "Secţiei a II-a" - componentă a "Corpului de Stat Major General" - a fost semnat de către domnitorul Alexandru Ioan Cuza, prin Ordinul de Zi nr. 83, fiind primul element organizat al cercetării Armatei Române (1859). Astfel, Filiala Judeţeană Argeş POSADA a A.N.C.M.R.R. şi Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului au desfăşurat la Şcoala Gimnazială "Carol I" o acţiune prin care au marcat acest moment deosebit de important din istoria Armatei Române. Elevii din clasa a IV-a au fost informaţi despre însemnătatea acestui eveniment pentru români, după care col. (rtg.) Laurenţiu Domnişoru şi col. Ion Şerban - ambii foşti cercetaşi - le-au relatat micuţilor diferite episoade din tinereţe, de pe vremea când aceştia au comandat Cp. 300 Cc. a Brigăzii 4 Vânători de Munte POSADA. Poveştile de viaţă ale celor doi au impresionat şcolarii, care, curioşi din fire, au şi adresat câteva întrebări. La final, au primit drept răsplată pentru atenţie bomboane de ciocolată.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
