Balul Bobocilor de la Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu" a impresionat prin tematica aleasă!
După primele două astfel de evenimente care au avut deja loc în Curtea de Argeş, am fi putut spune că am văzut cam tot ce se putea face pe scenă, însă - cu siguranţă - ne-am fi înşelat! Şi aceasta pentru că veştile s-au răspândit repede şi i-au ambiţionat şi mai tare pe elevii din clasele a XII-a A şi a XII-a D care învaţă la această instituţie să organizeze un bal cât mai frumos. În ciuda faptului că resursele venite din partea sponsorilor au fost limitate, aceştia au reuşit să creeze o seară concentrată şi veselă, o experienţă unică pentru "boboci" şi un spectacol viu pentru public. Liceenii din anul terminal au muncit mult, încercând ca prin ceea ce au avut la îndemână să ofere o notă de eleganţă şi să aducă ceva nou şi impresionant în programul clasic. Iar acest lucru le-a reuşit de minune, căci tematica de carnaval veneţian a fost ceva nemaivăzut în cadrul unui astfel de program, iar invitaţii au apreciat alegerea, fermecaţi de multitudinea de culori şi ţinute misterioase. Am mai putea spune că bobocii participanţi la "Miss" & "Mister" au dat dovadă de seriozitate şi maturitate, de bun gust în alegerea ţinutelor, dar şi de nebănuite talente. Şi de această dată, Sala Mare de la Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu" a fost aproape neîncăpătoare, iar startul nu s-a dat până ce nu s-au anunţat măsurile de siguranţă în caz de incendiu. Spectacolul a început abrupt, cu un număr de dans captivant şi misterios pe melodia "Phantom of the Opera", avându-i ca protagonişti pe elevii din clasa a XII-a, Costin Petca şi Ana Apostol, costumaţi de bal mascat şi amintind de extravaganţa unor vremuri de mult apuse, despre care mai aflăm astăzi din cărţi, dar şi de celebra sărbătoare anuală a măştilor desfăşurată la Veneţia...
"Cu mască şi fără mască - atmosferă şi mister"
Prezentatorii Ana Sora şi Alexandru Bălan au anunţat componenţa juriului care urma să delibereze în ceea ce-i privea pe cei doisprezece candidaţi: prof. Maria Roşu, George Toma, Alin Panaitescu, Marius Boca, directorul Mirela Greavu şi directorul adjunct Ioan Popa, precum şi eleva Cătălina Ionescu. Acestora le-au fost înmânate foi cu tabele în care să treacă la fiecare probă punctele oferite pentru participanţi. "Bobocii" au fost îndată invitaţi să se prezinte şi să spună câteva lucruri despre ei care îi defineau, pentru a-i cunoaşte mai bine şi publicul, dar şi juriul. Astfel, candidaţii la marele titlu au fost următorii: Larisa Gabriela Cimpoca şi Robert Andrei Istrate (1), Isabella Elena Stan şi Vasile Adrian Rizea (2), Ana Diana Dan şi George Adrian Duţă (3), Camelia Ioana Pavel şi Ştefan Vlădărel (4), Costinela Ramona Soroaia şi Ştefan Adrian Sandu (5) şi Alina Muraru şi George Adrian Ileana (6). Frumoşi, ambiţioşi, prietenoşi şi talentaţi, mai timzi sau foarte îndrăzneţi, cu toţii au candidat cu un singur gând: acela de a câştiga mult-râvnitul titlu de "Miss" sau "Mister" Boboc. Tocmai de aceea, fiecare a venit pregătit să arate tuturor de ce ar merita el să fie ales. Probei de prezentare i-a urmat un moment-surpriză pus la cale de elevele de la clasele organizatoare, ce a constat într-o paradă multicoloră de carnaval veneţian, cu măşti sclipitoare asortate rochiilor afişate cu graţie pe scenă.
"Comme ci, comme ça" la cultură generală...
La proba următoare, fiecare concurent a avut de răspuns la două întrebări: una de cultură generală şi alta de gândire logică. Desigur că, aşa cum era de aşteptat, colegii lor mai mari au gândit şi întrebări-capcană, care să pună la încercare capacitatea intelectuală a celor interogaţi. Unii au reuşit să se concentreze şi să ofere răspunsurile corecte, alţii - mai ales pe fondul emoţiilor - s-au mai împotmolit în detalii şi au mai călcat "în străchini", stârnind râsete în rândul invitaţilor. Pornind de la această probă, următorul moment artistic pregătit de organizatori a fost o mică scenetă amuzantă, al cărei comic de situaţie izvora din discrepanţa între aşteptările pe care le avea un profesor de la elevii săi în materie de cultură generală şi răspunsurile caraghioase care veneau de la aceştia.
"Constantin Dobrescu" are talent!

Proba de aptitudini şi talente a a debordat de energie şi pricepere. Sigură pe ea şi convinsă de competenţa sa în materie de dans, Larisa Cimpoca a ales să creeze impresie printr-un vals executat impecabil alături de Gilu Bondoc, în timp ce Robert Andrei Istrate a mizat pe abilităţile sale de street dance, având-o ca parteneră pe Antonia Ioana Ionescu. Isabella Elena Stan a promis să-i ducă imaginar pe spectatori - pentru câteva momente magice - pe tărâmul spaniol printr-un dans tradiţional de o frumuseţe aparte, la care şi-a adus contribuţia şi rochia specifică de un roşu intens. Vasile Adrian Rizea a ales un moment de pantomimă prin care să ilustreze că nimic nu este imposibil dacă ştii cum să abordezi problema, prin referire la viaţa de cuplu şi micile neînţelegeri care apar pe parcurs. Deşi subţirică şi aparent firavă, Ana Diana Dan a demonstrat tuturor că, având o pregătire temeinică în materie de karate, poate doborî şi pe cel mai de temut adversar şi se poate apăra singură. Un moment de senzaţie a fost cel al lui George Adrian Duţă, care a reuşit să uimească pe toată lumea cu talentul său la beatbox (o formă de percuţie vocală, ce presupune arta de a imita sunete ca bătăile tobelor, ritm şi sunete muzicale folosind gura), abordând mai multe tipuri de melodii cunoscute, dar şi împrovizând. Camelia Ioana Pavel şi Ştefan Vlădărel au creat un mic spectacol de teatru mustind de umor şi ironie, care ilustra fidel şi comic zicala "N-aude, dar le potriveşte", printr-o scenă din viaţa unui cuplu în care soţul surzise recent. Costinela Ramona Soroaia şi Ştefan Adrian Sandu au mers înspre sfera dansului ţigănesc autentic, creând şi ei un spectacol vizual lăudabil. Timida Alina Muraru a îmbrăţişat portul tradiţional şi s-a dezlănţuit într-un număr de dans popular românesc neaoş, iar George Adrian Ileana a încheiat seria de talente printr-un moment umoristic în care l-a imitat pe Gigi Becali, după cunoscutul episod "Mafiotul din ziua de azi". Şi, fiindcă tot am fost la capitolul "talent", elevele de la clasa a XII-a A au încins şi ele scena cu dans popular românesc, urmate, la extrema cealaltă, de cele de la XII D, cu un număr energic de dans contemporan.
Trei probe-surpriză şi spectacol de final

Prima încercare din această serie a ţintit abilităţile literare şi spiritul creativ al concurenţilor, cărora li s-a dat câte un vers pe care trebuiau să-l continue potrivit în aşa fel încât să respecte ritmul şi rima, dar şi să aibă sens. Printre cele mai comice astfel de potriviri s-au numărat "Foaie verde umbră deasă, mama crede că-s mireasă!" (din partea unui băiat), "Frunză verde şi-o lalea, hai să-ţi dau o acadea!", "Foaie verde şi-un bujor, astăzi cânt în c... gol". La final, prezentatorii au dat şi câteva sugestii. La următoarea probă, "bobocii" au avut de spart balonul care se afla între ei şi partenerul de dans, fără să-l atingă cu mâinile. Cum câştigau cei care îl spărgeau primii, totul s-a întâmplat atât de repede, încât cu greu s-a putut stabili care au reuşit cei dintâi. În fine, proba cu numărul trei a fost un pic mai complexă: băieţii extrăgeau un bileţel din bol şi trebuiau să joace rolul unei fotografii, adică să mimeze obiectul sau personajul descris, în aşa fel încât partenera să recunoască despre ce era vorba. La această încercare, perechile 4 şi 5 nu s-au sincronizat foarte bine şi au pierdut punctele. Între timp, trei eleve de la clasele organizatoare au interpretat imnul elevului de la "Constantin Dobrescu" pe acorduri populare, urmate de alţi doi colegi cu o parodie "Fata de la oraş vs. Fata de la ţară", rolul acesteia din urmă fiind jucat cu mult haz de Costin Petca. Parada ţinutelor de seară a încheiat concursul "bobocilor". Fetele au strălucit în rochiile alese cu grijă pentru acest moment, iar din decor nu au lipsit nici măştile de carnaval, asortate cu gust.
Momentul cel mare al premierii

În fine, timpul dedicat calculelor din culise a fost umplut de interpretul popular argeşean George Mărgineanu şi de un alt moment de pantomimă pe melodii de-ale lui Mihai Mărgineanu. Cu trupa "Secca" s-a pus capăt aşteptării şi a venit şi mult-aşteptatul moment al premierii. Două menţiuni au fost acordate "bobocilor" Ştefan Adrian Sandu şi Costinela Ramona Soroaia (M2), Vasile Adrian Rizea şi Camelia Ioana Pavel (M1), după care locul trei a fost ocupat de Robert Andrei Istrate şi Alina Muraru. Pe locul al doilea s-au clasat Ştefan Vlădărel şi Ana Diana Dan, iar pe locul întâi, George Adrian Duţă şi Larisa Gabriela Cimpoca. Deşi toată lumea credea că s-a încheiat premierea, bucuria celor doi numiţi pe locul întâi a fost frântă de anunţul câştigătorilor titlului de "Miss", respectiv "Mister": Isabella Elena Stan şi George Adrian Ileana! Au urmat urale, ropote de aplauze, lacrimi de bucurie şi zeci de fotografii, alături de meritatele premii. Totodată, directorul adjunct Ioan Popa a oferit flori pentru două persoane speciale: Elena Enache - prof. de Matematică şi Lavinia Aldea - prof. de Limba română. "Spiritul Liceului Agricol rămâne, trăieşte şi continuă! Noi încercăm, împreună cu aceşti elevi, să vă facem clipe plăcute şi să transmitem tot ce-nseamnă mai frumos pentru viitor, iar acest lucru nu se poate face fără corpul profesoral al Liceului Tehnologic <<Constantin Dobrescu>>!", a încheiat acesta.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
