Previziunile omului de afaceri Liviu Nicolae: "În cinci ani ne vom confrunta cu o criză a forţei de muncă!"
Unul dintre principalii acţionari de la SC IPEE ATI ne-a dat această declaraţie după ce a revenit de la Târgul INDAGRA, de la Bucureşti. "Acest târg a ajuns să fie peste TIB, prin participare, şi mai ales prin amploarea standurilor extrem de variate, cu produse şi utilaje agricole de înaltă tehnologie. Ceea ce m-a frapat mai mult decât orice a fost faptul că există un adevărat entuziasm pentru revenirea la glie în rândul tineretului, într-o ţară care, cândva, era considerată eminamente agricolă. Practic, reintrăm pe coordonatele sigure pe care s-a dezvoltat cândva România, pentru că trebuie să asigurăm un echilibru între această ramură a economiei şi industria care are menirea să-i ofere utilajele necesare creşterii randamentului produselor bio. Ceea ce mă îngrijorează este faptul că anticipez o criză a forţei de muncă bine pregătite. În 4-5 ani ne vom confrunta cu ea la nivel de ţară, iar municipiul Curtea de Argeş nu va fi scutit de efectele sale. Pregătirea profesională a cam fost lăsată pe planul doi, preferându-se orientarea învăţământului spre cel teoretic, iar golul lăsat de muncitorii cu înaltă calificare care au plecat în străinătate ori care s-au pensionat va fi greu de acoperit într-o perioadă foarte scurtă. Şi când spun asta mă bazez pe expansiunea firmelor care activează în Curtea de Argeş şi dau producţii de tot mai ridicat nivel tehnologic, pentru care sunt necesari oameni foarte bine pregătiţi, într-un cuvânt - specialişti. În ultimul timp am discutat cu conducerile mai multor unităţi şcolare de la noi, încercând să orientăm programele şcolare spre meserii solicitate pe piaţa locală a muncii. Sper ca eforturile comune să dea roadele aşteptate, altfel vom avea mari probleme!", a concluzionat ing. Liviu Nicolae.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
