Argeşeni la "Meşteşugar FEST-România Creativă"
În perioada 28-30 octombrie s-a desfăşurat la Muzeul Satului "Dimitrie Gusti", din Bucureşti, Târgul naţional pentru meşteşuguri şi artizanat, organizat de către Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri, în colaborare cu instituţia gazdă. La eveniment au participat numeroşi artizani din întreaga ţară, printre care s-au regăsit şi meşterii populari din familia Elena şi Gică Mateescu - singurii mici întreprinzători din Curtea de Argeş, care s-au făcut cunoscuţi şi peste hotare, unde sunt apreciaţi pentru autenticitatea creaţiilor proprii. "Dacă ar fi să fac un bilanţ al celor trei zile petrecute acolo, pot spune că a fost o manifestare de mare succes, la reuşita căreia şi-au dat concursul 140 meşteşugari din întreaga Românie. Numărul vizitatorilor a fost de circa 15.000, iar interesul a fost stârnit nu numai de calitatea exponatelor, dar şi de cele 5 workshop-uri organizate, ca şi cele 7 ateliere pentru copii, precum şi de numeroasele spectacole de muzică populară, de teatru, dans sau lansări de carte. Standurile au fost vizitate de secretarul de stat din cadrul Ministerului Economiei şi Comerţului, Claudiu Vrînceanu, care a subliniat faptul că organizarea evenimentului face parte din Programul naţional de susţinere a meşteşugurilor şi artizanatului, având ca obiectiv stimularea înfiinţării de mici şi mijlocii în acest domeniu, pentru conservarea şi dezvoltarea creatoare a culturii tradiţionale naţionale. De remarcat ar fi faptul că în ziua prăznuirii Sf. Dimitrie, Muzeul Satului a organizat o manifestare specială, care a atras mulţi vizitatori. Din păcate, ne confruntăm cu toţii cu o ofensivă a kitsch-urilor, pe care n-o putem limita decât prin produse cât mai bine realizate", ne-a declarat ieri, la redacţie, meşterul popular Gică Mateescu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
