Centenarul Vânătorilor de Munte - emoţie, solemnitate şi profesionalism!
Ceremonia organizată marţi de Batalionul 33 POSADA cu ocazia împlinirii celor 100 de ani de la înfiinţarea Corpului militar Vânători de Munte a fost pentru argeşeni un moment deosebit, desfăşurat sub semnul solemnităţii, emoţiei şi profesionalismului. Programul pregătit de aceştia a reuşit să atragă atenţia în mod plăcut şi să impresioneze asistenţa, ca să nu mai vorbim despre expoziţia organizată pe platoul din faţa Bisericii Domneşti, care a fost o adevărată provocare pentru micuţii dornici să inspecteze maşinile de luptă şi a căror curiozitate a fost puternic stârnită de tehnica expusă şi de vederea cadrelor militare. Conduita impecabilă a acestora pe durata întregului program şi defilarea Detaşamentului de Onoare care a încheiat ceremonia au trezit admiraţia celor prezenţi şi ropote de aplauze în rândul acestora.
Misiuni şi sacrificii
Dacă ieri vă prezentam programul după care s-a derulat întreaga manifestare, astăzi revenim cu detalii care au constituit efectiv această ceremonie. Dar, înainte de asta, trebuie să ştiţi că Batalionul 33 Vânători de Munte a luat fiinţă la 1 iunie 1969, fiind subordonat Brigăzii 4 Vânători de Munte POSADA, iar din anul 1986 a fost înzestrat cu M.L.V.M., fapt ce a dus la un salt calitativ în dotarea pentru luptă a vânătorilor de munte. Totodată, acesta a participat activ la următoarele misiuni internaţionale: UNAMI, în TO IRAK - Basrah Palace, în perioada septembrie 2005-martie 2006, cu un detaşament de valoare companie, comandat de căpitan Marius Căvescu; ISAF III, în TO AFGANISTAN, în provincia Zabul, în perioadele iunie 2007-ianuarie 2008 şi ianuarie 2010-august 2010, cu un detaşament de tip batalion, comandat de către locotenent-colonel Costel Ionescu; ISAF IV, în TO AFGANISTAN, în provincia Zabul, în perioada iulie 2012-februarie 2013, cu un detaşament de tip batalion, comandat de locotenent-colonel Florin-Corneliu Şoltuz; RESOLUTE SUPPORT, în TO AFGANISTAN, în Baza Militară Kandahar, în perioada februarie-septembrie 2015, cu un detaşament de tip batalion, comandat de către acelaşi locotenent-colonel Florin-Corneliu Şoltuz.
În cadrul Apelului Solemn al Batalionului s-a dat citire listei militarilor care s-au jertfit în timpul executării misiunilor, pe care vi-i enumerăm şi noi: slt. (post mortem) Aurel Marcu - căzut la datorie în data de 6 septembrie 2007; slt. (post mortem) Florin Bădiceanu, căzut la datorie în data de 23 februarie 2010; slt. (post mortem) Valerică Leu - căzut la datorie în data de 12 mai 2010; slt. (post mortem) Dan Ciobotaru şi slt. (post mortem) Paul Caracudă - căzuţi la datorie în data de 23 iunie 2010.

Ordinul ministrului Apărării, slujba religioasă şi depunerea de coroane
Acestui moment i-a urmat citirea Ordinului ministrului Apărării Naţionale nr. 106, de către comandantul Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA, locotenent-colonel Florin-Corneliu Şoltuz. Textul a început cu un scurt istoric al acţiunilor Vânătorilor de Munte în Primul şi Al Doilea Război Mondial, când militarii din acest corp au dat dovadă de eroism, tenacitate, pricepere militară, spirit de sacrificiu şi dragoste de ţară, astfel că mulţi dintre ei au plătit cu propriile vieţi preţul libertăţii. "Pentru ei, crestele carpatine, împreună cu brazii semeţi şi izvoarele cristaline, au reprezentat terenul de instrucţie, locul de rugăciune, de viaţă şi de luptă. Ocrotitori ai florii-de-colţ, Vânătorii de Munte au dus mai departe tradiţia glorioasă lăsată moştenire sacră de către înaintaşi. Pentru cei de astăzi reprezintă o reală mândrie să poată purta pe umeri istoria înaintaşilor care au luptat sub faldurile tricolore pentru realizarea idealurilor naţionale de unitate în cele două conflagraţii mondiale", a citat Florin-Corneliu Şoltuz. Mesajul din partea ministrului Apărării Naţionale, Mihnea Motoc, se încheia cu recunoştinţa statului român faţă de modul exemplar în care aceşti militari şi-au îndeplinit cu cinste toate misiunile profesionale care le-au fost încredinţate.
În ceea ce priveşte slujba religioasă, aceasta a fost oficiată de către preoţii Caliopie Ichim şi Nicolae Dinică, ambii fiind consilieri eparhiali, împreună cu preotul militar Gheorghe Grigore, preoţii Nicolae Arsene şi Virgiliu Constantin Savu, iar răspunsurile liturgice au venit din partea unui grup de elevi din cadrul Seminarului Teologic "Neagoe Vodă Basarab".
S-au depus coroane şi jerbe de flori la Monumentul voievodului Mihai Viteazul, la cel al lui Basarab I Întemeietorul şi la cel al Eroilor Revoluţiei din partea reprezentanţilor Prefecturii Argeş, Consiliului Judeţean, Primăriei Curtea de Argeş, partidelor politice, instituţiilor publice şi de învăţământ din municipiu, precum şi din partea Filialei Judeţene Argeş "POSADA" a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere.
Simboluri de recunoştinţă
Cu această ocazie, au fost înmânate şi diplome, plachete şi medalii atât cadrelor militare, ofiţerilor activi şi în rezervă, cât şi oficialităţilor. Astfel, au primit simboluri de recunoştinţă comandanţi ai Brigăzii 4 Vânători de Munte - gl. d. dr. Vasile Popescu, col. Severin Baciu, col. Toma Avrămuţă, gl. bg. Corneliu Parfene, foşti comandanţi ai Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA - col. Viorel Măceş, col. Ion Stănescu, col. Constantin Ghigheanu, col. Florentin Iordache, lt. col. Gheorghe Sorescu, lt. col. Nicolae Ciurea, lt. col. Bogdan-Alexandru Dabija, lt. col. Costel Ionescu şi preşedintele ANCMRR, Filiala Judeţeană Argeş POSADA, col. (rtg.) Laurenţiu Domnişoru.
În plus, col. Florin Stan, locţiitorul comandantului Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmisegetuza Braşov, a recompensat militarii din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA care s-au remarcat în activităţile desfăşurate de-a lungul timpului. Au primit diplome de merit următorii: căpitanii Răzvan Georgian Smădu şi Alexandru Ivanov, locotenentul Ionuţ Iliescu, plutonierii majori George Staicu şi Dumitru Ciobănelea, plutonierul Andrei Suruianu, sergentul major Cătălin Ionuţ Prâsneac, caporalii clasa a III-a Gheorghe Robert Beldie, Valentin Răzvan Carabaşa şi Dragoş Hristea, fruntaşii Daniel Gheorghe Diaconescu şi Florin Doagă, soldatul Larisa Elena Doagă şi Maria Cristina Anghelina - personal civil contractual. De asemenea, simboluri de recunoştinţă au primit locotenenţii Marcel Sebastian Orza şi Bogdan Ilie Ciubuc, plutonier major Ciprian Marius David, plutonier Adrian George Turea, caporali clasa a III-a Constantin Daniel Stoican şi Constantin Daniel Andrei şi Eugen Nicolae Roman - personal civil contractual. Emblema de onoare a comunicaţiilor şi informaticii a fost oferită pentru plutonier adjutant Ion Radu, iar medalii comemorative au primit caporalul clasa a III-a Dan Cornel Crăciun şi plutonierului adjutant Gheorghe Nicula. Medalie comemorativă şi emblema de onoare a forţelor terestre a fost înmânată actualului comandant al batalionului, lt. col. Florin-Corneliu Şoltuz. În plus, simboluri de recunoştinţă au fost înmânate şi ÎPS Calinic, primarului Constantin Panţurescu, preşedintelui C.J., Dan Manu, subprefectului Emilian Dragnea şi plutonierului adjutant principal în rezervă Lucian Talpazan, fost subofiţer de comandă.
Cuvântări din partea oficialităţilor
La sesiunea de alocuţiuni au fost invitaţi pe scena amenajată special pentru această ocazie reprezentanţi ai instituţiilor publice locale şi judeţene: colonelul Florin Stan - locţiitor al comandantului Brigăzii 2 Vânători de Munte Braşov, primarul municipiului Curtea de Argeş Constantin Panţurescu, preşedintele C.J. Argeş, dr. Dan Manu, subprefectul judeţului Argeş, Emilian Dragnea şi protosinghelul Caliopie Ichim, care a transmis un mesaj din partea ÎPS Calinic. Cu emoţie în glas, primarul Panţurescu a declarat: "Deşi aparţin şi eu unei armate de elită - Marina - am privit întotdeauna cu multă admiraţie la Vânătorii de Munte, pe care i-am considerat elita militară a ţării. Oficial, istoria domniilor voastre începe în urmă cu 100 de ani. Pe teritoriul Ţării Româneşti au existat 2 categorii de oşteni de elită care şi-au slujit cu bună credinţă ţara şi domnitorii: vânătorii şi plăieşii. Vânătorii erau îmbrăcaţi în verde, 500 pedeştri şi 500 călare. Sfântul Voievod Neagoe Basarab a fost vătaf de vânători înainte de a fi domn. [...] Toţi aceştia şi-au făcut datoria cu preţ de sânge, aşa cum aţi făcut-o şi dumneavoastră. Tocmai de aceea vă mulţumesc în numele întregii comunităţi, vă iubim şi vă respectăm! La Mulţi Ani, Vânătorii de Munte! Aşa să ne-ajute Dumnezeu!"
Preşedintele C.J., Dan Manu, a înmânat o diplomă de excelenţă - în numele instituţiei pe care o reprezintă - comandantului batalionului din municipiu, lt. col. Florin-Corneliu Şoltuz, ca semn de înaltă preţuire pentru întreaga activitate a corpului pe care-l conduce: "Avem aici, în Curtea de Argeş, acest celebru batalion de care suntem mândri şi care a făcut de-a lungul timpului numai fapte umplute de glorie. Indiferent că au fost sub tutela ONU, UE sau NATO, aceşti militari au fost prezenţi mereu la datorie, chiar şi cu preţul vieţii. Le urăm din toată inima <<La Mulţi Ani!>> şi multă sănătate!"
La finalul evenimentului, militarii au prezentat onorul şi au defilat pe traseul cuprins între Biserica Domnească şi zona Vidraru, oferind un spectacol încărcat de emoţie, spre încântarea tuturor celor prezenţi, care i-au aplaudat şi le-au urat mulţi ani înainte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
