Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 17:30

"Mircea cel Bătrân" anunţă începerea Programului Erasmus!

 Şcoala gimnazială amintită, prin directorul prof. Gheorghe Molea şi prof. Alina Băiaşu, este singura care va reprezenta România în cadrul proiectului "Multicultural Communication: Breaking Stereotypes", derulat în perioada 1 septembrie 2016-31 august 2018 şi finanţat din fonduri acordate de Uniunea Europeană, prin programul "Erasmus +" KA2 (parteneriate strategice). Proiectul a fost aprobat de ANPCDEFP, are o valoare de 19.800 euro şi implică şcoli din 9 ţări: Grecia - ţară coordonatoare, Lituania, Portugalia, Spania, Italia, Bulgaria, Turcia, Polonia şi România. Printre obiectivele acestei acţiuni se regăsesc: dezvoltarea abilităţilor lingvistice, atât în cazul elevilor, cât şi al profesorilor; dezvoltarea competenţelor sociale şi autonomia, prin cooperare; achiziţia de competenţe: cunoaşterea specificului cultural al fiecărei ţări, învăţarea tradiţiilor şi obiceiurilor partenerilor din proiect; ajustarea procesului educaţional la nevoile elevilor cu ajutorul activităţilor propuse, care le vor permite cadrelor didactice să-şi diversifice tehnicile de predare; însuşirea instrumentelor de predare eficiente, care să îndepărteze stereotipia şi să încurajeze o educaţie multiculturală pozitivă. Ca administrator de teste a fost aleasă prof. Adriana Niţă, în timp ce prof. Nicolae Niţă va fi evaluator de proiect.

În calitate de coordonator de proiect, prof. Alina Băiaşu îl va însoţi mâine pe prof. Gheorghe Molea la o întâlnire a reprezentanţilor ţărilor participante care va avea loc în Grecia şi se va desfăşura pe durata unei săptămâni. În cadrul acestei perioade vor avea loc mai multe activităţi menite să creeze între participanţi un parteneriat de durată, să-i ajute să se cunoască între ei, dar şi să afle informaţii despre cultura, tradiţia şi istoria ţărilor de provenienţă. Coordonatorii greci vor organiza mai multe excursii, sesiuni de comunicare, ateliere de educaţie multiculturală şi vor planifica desfăşurătorul pentru următoarele întâlniri. Prof. Gheorghe Molea ne-a declarat: "Vom merge şi noi acolo cu un film de prezentare a României şi cu produse tradiţionale, ca să le arătăm ce frumuseţi şi ce bunătăţi avem noi aici. Aşa vor face toţi. Acest lucru ne va ajuta să cunoaştem mai bine obiceiurile din celelalte ţări. În orice caz, cu siguranţă va fi o experienţă extraordinară şi promiţătoare pentru şcoala noastră. Acest parteneriat va aduce mai multe beneficii pentru instituţia pe care o conduc şi pentru elevii care vor participa pe viitor la proiect." După ce acesta se va întoarce din călătorie, vom reveni cu amănunte despre cele petrecute acolo.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It