Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 17:31

Centenarul Vânătorilor de Munte din Armata României

 Zona Bisericii Domneşti a fost ieri împânzită de militari din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA cu maşini şi tehnică militară, care au oferit un spectacol de neuitat. Cei 100 de ani de la înfiinţarea trupelor de Vânători de Munte au fost celebraţi printr-un moment solemn, organizat cu o minuţiozitate specifică Armatei Române, la care au participat importante nume din politica argeşeană, directori de şcoli şi instituţii culturale, reprezentanţi ai Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului, primarul municipiului, Constantin Panţurescu şi alţii. Programul de activităţi a început la ora 12.00, cu prezentarea onorului, trecerea în revistă a detaşamentului, intonarea Imnului Naţional şi Apelul Solemn. După aceea, publicul a ascultat Ordinului ministrului Apărării Naţionale transmis special pentru această ocazie, care a fost urmat de serviciul religios şi depunerea de coroane. Au fost invitaţi la cuvânt colonelul Florin Stan - locţiitor al comandantului Brigăzii 2 Vânători de Munte Braşov, primarul municipiului Curtea de Argeş, Constantin Panţurescu, preşedintele C.J. Argeş, dr. Dan Manu, subprefectul Emilian Dragnea şi protosinghelul Caliopie Ichim, cu un mesaj din partea ÎPS Calinic. În plus, au fost înmânate semne de recunoaştere şi diplome de excelenţă mai multor cadre militare, dar şi câtorva oficialităţi. După prezentarea onorului, argeşenii au asistat cu emoţie la impresionanta defilare a Detaşamentului de Onoare. A urmat vizitarea tehnicii de luptă şi a armamentului care se găseau expuse pe platou, iar doritorii au putut viziona filmul cu istoria Batalionului 33 Vânători de Munte, în Sala de evenimente din incinta Muzeului Municipal. Despre toate acestea, vom reveni mâine în ziarul nostru, când veţi regăsi relatarea pe larg a evenimentului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It