Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 17:33

Manifestări militare la Centenarul Vânătorilor de Munte

 Marți, 1 noiembrie 2016, se împlinesc 100 de ani de la înfiinţarea trupelor de Vânători de Munte, specialitate militară a Forţelor Terestre Române şi componentă a infanteriei. Înfiinţată la 3 noiembrie 1916 de către Marele Cartier General, prin Ordinul nr. 234 care cerea transformarea Şcolii Militare de Schiori din Bucureşti în "Corpul Vânătorilor de Munte", armata a fost formată iniţial din 3 batalioane, având câte 3 companii fiecare şi un total de 2.000 de soldaţi. De-a lungul timpului, vânătorii de munte au luat parte activ la lupte în ambele războaie mondiale, dar şi la misiuni internaţionale din Kosovo, Irak şi Afghanistan. La ora actuală, în Armata Română există două brigăzi operaţionale, dintre care una este subordonată Diviziei 1 Infanterie (Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa" din Braşov), iar una Diviziei 4 Infanterie (Brigada 61 Vânători de Munte "General Virgil Bădulescu", din Miercurea Ciuc).

În această zi istorică deosebit de importantă pentru România, militarii din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte Posada vor desfăşura, începând cu ora 12.00, o serie de activităţi specifice unui astfel de eveniment pe platoul din faţa Bisericii "Sfântul Nicolae Domnesc" din municipiu. Astfel, programul anunţat este următorul: ora 12.00 - prezentarea onorului şi trecerea în revistă a detaşamentului; 12.03 - Intonarea Imnului Naţional; 12.05 - Apelul Solemn; 12.10 - prezentarea Ordinului ministrului Apărării Naţionale cu ocazia aniversării celor 100 de ani de la înfiinţarea trupelor Vânători de Munte; 12.15 - oficierea serviciului religios; 12.25 - alocuţiuni ale reprezentantului eşalonului militar superior (Brigada 2 Vânători de Munte Braşov), primarului municipiului Curtea de Argeş, Constantin Panţurescu, preşedintelui C.J. Argeş, Dan Manu şi prefectului Cristian Soare, urmate de depunerea de coroane şi jerbe; 12.40 - prezentarea onorului şi defilarea Detaşamentului de Onoare; 13.00 - vizitarea tehnicii şi armamentului expuse pe platou; 14.00 - rularea filmului cu istoria Batalionului 33 Vânători de Munte, în sala de evenimente de la Muzeul Municipal.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It