Ziua Armatei Române, sărbătorită în avans la "Basarab I"

Cu mic, cu mare, elevii s-au adunat ieri în Sala de festivităţi a şcolii, alături de cadre didactice, directorul Anca Popescu, câţiva reprezentanţi din partea Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA şi din partea Arhiepiscopiei, printre care şi părintele Vasile Ilina, vechi colaborator al instituţiei. Programul oferit de micuţi pe scenă a fost impresionant şi emoţionant, începând cu citate, poezii şi un scurt istoric despre alegerea zilei de 25 octombrie pentru sărbătorirea Armatei Române, care la această dată, în anul 1944, a eliberat de sub ocupaţia horthystă Transilvania de Nord, în urma bătăliei de la Carei. Elevii clasei a IV-a A, pregătiţi de înv. Loredana Dumitrescu, au oferit un moment muzical de excepţie, interpretând acompaniaţi la chitară cunoscuta melodie a Vetei Biriş - "Sus, sus, sus, la munte sus", iar colegii lor de gimnaziu au jucat o mică scenetă istorică având ca subiect această sărbătoare de importanţă naţională, îndrumaţi de prof. Gabriela Pătru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
