Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 16:22

Glorie Armatei Române!

 Primarul Constantin Panţurescu a transmis încă de vineri un mesaj de suflet din partea municipalităţii Oraşului Regal, adresat Regelui Mihai al României, cu prilejul împlinirii venerabilei vârste de 95 ani, care poate fi citit pe site-ul ziarului nostru. N-a ratat nici prilejul oferit de sărbătorirea Zilei Armatei Române şi ne-a declarat în exclusivitate: "La 25 octombrie 1944, trupele noastre eliberau ultima brazdă de pământ românesc din nordul Ardealului de sub stăpânirea trupelor horthysto-hitleriste, în cadrul celui de-Al Doilea Război Mondial. După luptele sângeroase de la Oarba de Mureş şi din alte localităţi transilvane, ostaşii noştri au binemeritat recunoştinţa urmaşilor cărora le-au lăsat moştenire ţara strămoşilor. Aniversăm acum  împlinirea a 72 ani de la acele lupte şi recunoştinţa noastră se îndreaptă spre cei ce duc mai departe tradiţiile de luptă şi onoare, bravii militari ai Armatei Române. Batalionul 33 V.M., din Curtea de Argeş, unitate de elită a noii oştiri, călită pe teatrele de operaţii din străinătate, şi-a dat - la rându-i - jertfa de sânge în ultimii ani, când a luptat pentru apărarea păcii şi dreptăţii în lume. Ne mândrim cu aceşti ostaşi minunaţi, bărbaţi şi femei ce nu cunosc teama, care ne garantează apărarea hotarelor ţării. Glorie Armatei Române în vecii vecilor!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It