Scena artistică românească, din nou îndoliată: Marin Petrache Pechea va cânta acum doar pentru îngeri!
Saxofonistul Flavius Teodosiu a anunţat pe pagina de socializare trecerea mentorului său, Marin Petrache Pechea, la cele veşnice duminică, la vârsta de 71 ani. Nume de primă mărime a show-biz-ului internaţional, care a concertat cam pe toate continentele alături de vedete care au făcut istorie, vrăjind cu saxofonul său generaţii de iubitori ai muzicii, şi-a câştigat recunoştinţa multor tineri pe care i-a ajutat în carieră. S-a născut la 25 noiembrie 1944 într-o familie mixtă, care avusese mult de suferit în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, când fusese deportată în Transnistria. Pasiunea sa pentru muzică pe care o avea probabil din gena paternă - culmea! - n-a fost încurajată de tatăl său, Petrică Argintaru, ci de mamă. "Tata era ţigan, şlefuitor de briliante şi-mi spărgea instrumentele muzicale, deşi cred că aveam muzica în sânge tocmai de la el. Mama, evreică, de la care am moştenit simţul afacerilor, îmi cumpăra alte instrumente...", mărturisea peste ani artistul. După ce a absolvit Şcoala de Muzică şi Conservatorul din Iaşi la clasa clarinet, s-a orientat spre saxofon şi cu alţi prieteni a fondat Grupul Cromatic, cu care a promovat jazz-ul în România. A colaborat cu numeroşi artişti, inclusiv cu vechi lăutari şi concertele susţinute peste hotare au făcut săli pline. Rămas în străinătate, şi-a luat cetăţenie daneză şi a concertat prin ţările din nordul Europei, apoi prin America şi Australia. După 1991 s-a repatriat şi şi-a continuat opera artistică acasă, crescând noi artişti şi cântând pe toate scenele din ţară şi străinătate în spectacole de neuitat, în care a evoluat alături de mari nume ale genului. Plecarea sa grăbită din lumea noastră lasă un gol greu de acoperit. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
