A început testarea pentru grupele de excelenţă!
Zilele trecute a avut loc la Curtea de Argeş testarea în vederea selectării elevilor pentru grupele speciale din cadrul Centrului de Excelenţă, care va fi organizat anul acesta la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân". La Limba şi literatura română (5 octombrie) au participat 34 elevi din urbe, dintre care 6 de la Şcoala Gimnazială "Regina Maria", 19 de la "Mircea cel Bătrân", 1 de la "Armand Călinescu" şi 8 de la "Basarab I". Pe 6 octombrie a avut loc testarea pentru grupele de Matematică, pentru care au fost înscrişi 32 elevi. Dintre aceştia, 7 au fost de la Şcoala Gimnazială "Regina Maria", 17 de la "Mircea cel Bătrân", 1 de la "Armand Călinescu" şi 7 de la "Basarab I". La fiecare disciplină au fost alcătuite câte 2 variante de subiecte la ambele discipline şi s-a extras una. Comisia de evaluare este formată din următoarele cadre didactice: prof. Gheorghe Molea, Anicuţa Spiridon, Mihaela Mărtoiu, Otilia Ionescu şi Filica Hernest de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân", Cristina Popescu, de la "Regina Maria" şi Mihaela Rânceanu, de la "Basarab I".
Vom reveni cu rezultatele şi o prezentare generală a subiectelor.
