Comemorarea Holocaustului la Şcoala "Mircea cel Bătrân"
În data de 9 octombrie se marchează Ziua Naţională a Holocaustului în România. Prof. Roxana Tomescu s-a ocupat de organizarea unei activităţi intitulate "Holocaustul în memoria oamenilor" cu elevii din clasele terminale de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân", la care pe lângă aceştia au participat vineri colegii dumneaei, profesorii Dumitru Enache (consilier şcolar), Octavian Ştefan, Gheorghe Molea (directorul unităţii) şi bibliotecara Niculina Briceag. Elevii au dovedit că şi-au însuşit cunoştinţele predate la lecţiile de cultură civică şi au prezentat lucrări artistice reunite în expoziţia intitulată "Holocaustul". Organizatorii le-au făcut participanţilor surpriza de a le oferi vizionarea cutremurătorului film "Lista lui Schindler". La final, s-a concluzionat că activitatea şi-a atins scopul de conştientizare a generaţiei tinere asupra suferinţelor provocate de ura de rasă promovată de nazişti cu scop de exterminare a celor populaţiilor considerate subumane - în particular evreimea - în perioada 1933-1945, când s-a încheiat Al Doilea Război Mondial.
